Otwórz player w nowym oknie

Maciej Piotrowski: Petro Poroszenko uznał za fundamenty państwowości armię, wiarę i język

Maciej Piotrowski: Petro Poroszenko uznał za fundamenty państwowości armię, wiarę i język

„Julia Tymoszenko lideruje we wszystkich sondażach od kilku miesięcy, a Petro Poroszenko zaczął ją gonić. Wydaje się, że to będzie wyścig dwóch graczy. Poroszenko dzięki autokefalii ma szansę wyjść na pewne drugie miejsce, bo nikt nie będzie go atakował za jego starania w tej sprawie. On obrał taką strategię i to jest wypisane na jego billboardach: armia – wiara – język. To trzy sprawy, które uznał za fundamenty państwowości” – powiedział w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Karolem Gacem o sytuacji politycznej na Ukrainie Maciej Piotrowski z Instytutu Wolności.

Ekspert Instytutu Wolności odniósł się na początku rozmowy do autokefalii Ukrainy. Jak wyjaśnił, nie jest to sprawa dotycząca ściśle dogmatów religijnych, bo dotychczasowy podział Cerkwi nie był związany z obrzędami, a z kwestiami politycznymi. „Istniała tam uznawana przez cały świat prawosławny Ukraińska Cerkiew Moskiewskiego Patriarchatu, czyli właściwie filia rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, która przez wielu była określana jako narzędzie miękkiej siły Rosji. Obok niej istniały dwie Cerkwie nieuznawane przez resztę świata prawosławnego. W ostatnim czasie doszło właśnie do uznania ich za prawowite” – wyjaśnił.

Piotrowski podkreślił, że Cerkiew rosyjska jest bardzo zaniepokojona sytuacją, ponieważ jej potęga wynika m.in. z obecności na Ukrainie. „1/3 parafii była pod jej wpływem. To jest kwestia finansowa i możliwości dalszego rozwoju, a także polityki całej Rosji” – dodał.

W poranku poruszono także sprawę pożarów składów amunicji na Ukrainie. „W ostatnich dwóch latach 40 proc. zasobów ukraińskiej amunicji spłonęło w pożarach. Średnio chce mi się wierzyć w sabotażystów, chociaż jest takie prawdopodobieństwo, ale bardziej prawdopodobne są zaniedbania lub nielegalny handel amunicją przez wojskowych” – wyjaśnił.

„Doły armii i zwykli żołnierze są uznawani za coraz lepiej wyszkolonych. Za to generałowie mają poprzednią mentalność, bo to jeszcze stara kadra z czasów sowieckich. Armia jest jednak chwalona za odbudowę” – powiedział Maciej Piotrowski z Instytutu Wolności.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA