Otwórz player w nowym oknie

Prof. Waldemar Paruch: W sprawie koalicji w sejmikach sygnały wysyłane przez PSL były inne, niż przedstawia to PO

Prof. Waldemar Paruch: W sprawie koalicji w sejmikach sygnały wysyłane przez PSL były inne, niż przedstawia to PO

„Los prezydentury w Warszawie będzie zależał od sytuacji w województwie. Tego nie da się odseparować” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” prof. Waldemar Paruch, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych. Jak zaznaczył: „Sygnały wysyłane przez PSL były inne, niż przedstawia to PO”.

„Nie jest to uderzenie w p. premiera. Widziałbym to w dwóch płaszczyznach. Sytuacja ma miejsce po Marszu Niepodległości, który okazał się sukcesem rządzących, a właściwie porażką totalnej opozycji” – tak sprawę KNF skomentował Paruch. „Tusk gra na negatywnych emocjach. Okazało się, że drugi raz się pomylił. Stracił słuch społeczny, co wcześniej mu się nie udało” – zauważył. „Druga sprawa to problemy biznesmena, który próbuje się ratować rozwiązaniami systemowymi” – dodał rozmówca Marcina Fijołka.

Na pytanie, czy Polacy oczekują obecnie ciepłej wody w kranie, odpowiedział: „Myślę, że w PiS jest zrozumienie dla tych oczekiwań, stąd też zmiana na stanowisku premiera”. Jednocześnie zastrzegł: „Trudno jest rządzić, gdy po drugiej stronie mamy opozycję totalną, która korzysta ze wsparcia zagranicy”.

Prof. Paruch odniósł się też do zwycięstwa PiS w 2015 roku. „PiS wygrało w warunkach prawie pełnej monopolizacji przekazu medialnego. (…) Dziś mamy pluralizm w mediach” – powiedział.

Komentując sytuację przed zbliżającymi się wyborami w 2019 r., powiedział: „PiS będzie startował jako partia rządząca, więc wyborcy będą oczekiwać stabilizacji i respektowania ich oczekiwań społecznych”.

Na pytanie, czy prof. Gersdorf wróci na stanowisko I Prezes SN, powiedział: „Poczekajmy na decyzje ustawodawcze Sejmu. (…) Poczekajmy na dalszy dialog”.

Odnosząc się do ewentualnego połączenia wyborów do Sejmu i europarlamentu, zaznaczył: „Nie oczekuję, żeby do mają nastąpiła jakaś zmiana w organizacji wyborów do PE”.

W dyskusji pojawiła się również kwestia poszerzania elektoratu PiS. „Myślenie, że jest jakieś mityczne centrum jest nieprawdziwe” – powiedział prof. Paruch.

Zapytany o ewentualny powrót Donalda Tuska „na białym koniu”, odpowiedział: „Koni już nie ma. To nie są czasy koni”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA