Otwórz player w nowym oknie

Prof. Waldemar Paruch: O tym, kto wygra wybory i w jakiej skali, zdecyduje ok. 10% Polaków czynnych wyborczo

Prof. Waldemar Paruch: O tym, kto wygra wybory i w jakiej skali, zdecyduje ok. 10% Polaków czynnych wyborczo

„O tym, kto wygra wybory i w jakiej skali, zdecyduje ok. 10% Polaków czynnych wyborczo” – powiedział prof. Waldemar Paruch, pełnomocnik rządu ds. Centrum Analiz Strategicznych,  w radiowym poranku „Siódma 9”.

Pełnomocnik rządu ds. Centrum Analiz Strategicznych był pytany między innymi o strategię wyborczą obozu Zjednoczonej Prawicy na wyborczy rok 2019. „Nie ma żadnego zwrotu ku centrum. Rozumowanie w kategoriach lewica-centrum-prawica doprowadza do porażek. Centrum jest mityczne, to ok. 7% wyborców, którzy czekają na ofertę z lewej czy prawej strony, oni zresztą są zagospodarowani. Rzecz jest o wiele bardziej skomplikowana - o wynikach wyborów parlamentarnych w Polsce, o tym, kto wygra wybory i w jakiej skali, zdecyduje 10% Polaków czynnych wyborczo. Oni żyją własnym życiem codziennym, a ich wybory polityczne determinowane są sytuacją, społecznym kontekstem wyborów, oczekiwaniami, a nawet elementami irracjonalnymi. O wynikach decydują emocje – i to jest pytanie, kto i jakie emocje wyzwoli w roku wyborczym” – powiedział.

Rozmówca Marcina Fijołka nawiązał także do planów związanych z nową propozycją programową (w tym podatkową), jaką przygotowuje Prawo i Sprawiedliwość: „Będą to propozycje dla roku podatkowego 2020. W obietnicach wyborczych PiS na pewno propozycje podatkowe się pojawią. Poczekajmy na konkrety, będzie je ogłaszała partia, bo to program PiS, ale i pan premier, który jest liderem Prawa i Sprawiedliwości. (...) Czy będzie to także kwestia kwoty wolnej od podatku? Tak, ale nie tylko. Konkretów dowiemy się, myślę, na przełomie lutego i marca” – zaznaczył.

Gość poranka „Siódma 9” był też pytany o krytyczne słowa Patryka Jakiego, który miał szereg pretensji, m.in. do prof. Parucha: „Żyjemy w świecie, w którym każdy ma prawo wyrażać swoje opinie. Patryk Jaki przegrał wybory w Warszawie, to sytuacja trudna od strony psychicznej i trudno mi to oceniać” – ocenił.

Prof. Paruch mówił również o sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości, a także zadaniach, jakie ma przed sobą Centrum Analiz Strategicznych. Wykluczył przy tym scenariusz wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA