Otwórz player w nowym oknie

Maciej Chudkiewicz: Z projektu Barbary Nowackiej dot. rozdziału Kościoła od państwa nic tak naprawdę nie wyniknie

Maciej Chudkiewicz: Z projektu Barbary Nowackiej dot. rozdziału Kościoła od państwa nic tak naprawdę nie wyniknie

„Ten projekt jest kolejnym projektem, z którego tak naprawdę nic nie wyniknie. Dlatego że budowanie rozpoznawalności czy siły politycznej na antyklerykalizmie w Polsce może zebrać kilka procent, ale to nie jest liczba głosów, która pozwala na wygranie wyborów” – mówił w poranku „Siódma 9” Maciej Chudkiewicz (TVP 3 Warszawa). W rozmowie z Karolem Gacem odniósł się do projektu Barbary Nowackiej dotyczącego rozdziału Kościoła od państwa oraz skomentował najnowszy sondaż IBRiS dla „Rzeczypospolitej”.

„To jest tania prowokacja. (…) Ten projekt jest kolejnym projektem, z którego tak naprawdę nic nie wyniknie. Dlatego że budowanie rozpoznawalności czy siły politycznej na antyklerykalizmie w Polsce może zebrać kilka procent, ale to nie jest liczba głosów, która pozwala na wygranie wyborów. Zastawiam się, jak Koalicja Obywatelska miałaby w sobie połączyć Barbarę Nowacką z jednej strony, a z drugiej chociażby to konserwatywne – które może jeszcze gdzieś tam zostało – skrzydło PO albo PSL, który jest jawnie konserwatywny. Jak ci ludzie mieliby razem funkcjonować w koalicji i decydować wspólnie o jakichś sprawach światopoglądowych? Zupełnie tego nie widzę, więc nie wiem, jak to miało wyglądać. Z drugiej strony polska konstytucja nie mówi o tym, że mamy rozdział państwa od Kościoła, tyko że władze polskie szanują wiarę itd., to jest niezależne, w jaki sposób władze polskie działają. Kościół współpracuje z państwem polskim i tu jest temat do rozmowy” – mówił red. Chudkiewicz.

W sondażu IBRiS dla „Rzeczypospolitej” badającym poparcie dla poszczególnych partii PiS zanotowało wzrost, a PO znaczny spadek. Wyniki przedstawiają się następująco: PiS 39,1% (+1,9), PO 26,3% (-5,0), PSL 6,7% (+1,6), Kukiz'15 5,5% (-0,2), SLD 5,0% (-1,7).

Jak komentował gość poranka:

„Wzrost poparcia dla PiS-u jest w granicach błędu statystycznego. 2 proc. w tę czy w tamtą stronę nie ma wielkiego znaczenia w badaniach sondażowych. Natomiast 5-procentowy spadek poparcia dla PO to już jest sygnał, że coś się dzieje nie tak i że Polacy nie traktują tego, co robi Grzegorz Schetyna z należytą uwagą, a być może nie traktują tego po prostu dobrze. Władze PO muszą się nad tym zastanowić i dojść do jakiegoś wniosku, jak to rozstrzygnąć dalej”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA