Otwórz player w nowym oknie

Ks. Piotr Domański: „Msza św. to najdoskonalsza pomoc zmarłym”

Ks. Piotr Domański: „Msza św. to najdoskonalsza pomoc zmarłym”

„Oczywiście tradycja co zrobić dla zmarłych się nieco zmieniła. Kiedyś wierzono, choć nie jest to do końca błędne, że te dusze w tych dniach powracają tutaj na ziemię, do tych osób z którymi żyły. Myślę, że dzisiaj my poprawniej robimy, bo za te dusze składamy najświętszą Ofiarę. (…) Msza św. to najdoskonalsza pomoc zmarłym” – powiedział ks. Piotr Domański, wikariusz w Legionowie i doktorant teologii dogmatycznej. Rozmówca Agnieszki Borowskiej opowiedział o historii i właściwym świętowaniu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w poranku „Siódma – Dziewiąta”.

W ciągu ośmiu dni od uroczystości Wszystkich Świętych w Kościele katolickim możemy dostąpić odpustu zupełnego, który „przypisuje się osobom, które od nas odeszły, a którym coś zawdzięczamy. Oczywiście był Rok Miłosierdzia. Rok, w którym Jezus pokazuje, że nawet grzesznik, który błaga o przebaczenie, tego przebaczenia dostępuje. Dlatego to rozróżnienie pomiędzy 1 listopada, kiedy modlimy się za wstawiennictwem świętych, święci nam pomagają a 2 listopada, kiedy modlimy się za tych, którzy jeszcze nie dostali się do nieba. Ofiara Mszy św. jest najistotniejszym elementem obchodów 1 i 2 listopada, która może wyjednać zbawienie osobie, która była nawet daleko od Kościoła” – zwrócił uwagę ks. Domański.

Kapłan przybliżył tradycje związane z nadchodzącymi świętami i wskazał, w jaki sposób możemy wspierać naszych wiernych zmarłych.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA