Otwórz player w nowym oknie

Dr Krzysztof Kawęcki: Zabójstwo prezydenta Adamowicza to egzamin dla polityków, dla Polaków

Dr Krzysztof Kawęcki: Zabójstwo prezydenta Adamowicza to egzamin dla polityków, dla Polaków

„Można powiedzieć, że rzeczywiście w tej chwili jesteśmy przed pogrzebem pana prezydenta Adamowicza, więc jest to taki okres, któremu powinna towarzyszyć cisza, pewna refleksja, niewątpliwie modlitwa (…), modlitwa także za Polskę, bo to wydarzenie, które miało miejsce wymaga pewnej refleksji, ale bardziej refleksji wymaga to, co nastąpiło po tym wydarzeniu. To jest jakby też pewien egzamin dla polityków, dla Polaków, by nie doprowadzić do takiej sytuacji, że zostanie upolitycznione to tragiczne wydarzenie. Myślę, że ten egzamin trwa. Zobaczymy jak on zostanie przez nas wykonany, czy zostanie on zdany przez Polaków. Najgorszym rozwiązaniem byłoby upolitycznienie, próba przerzucania odpowiedzialności za ten niepolityczny mord, bo to był czyn człowieka-szaleńca, człowieka niezrównoważonego chyba psychicznie. Trudno traktować to w kategoriach pewnego czynu politycznego. Mamy do czynienia, nawet teraz, z różnymi działaniami w Europie Zachodniej o charakterze politycznym, np. w Niemczech (…), które niewątpliwie mają podłoże polityczne i wynikają z pewnej takiej atmosfery nienawiści nakręcanej przez media również. Jeśli chodzi o Polskę – niedobrze byłoby, a można niestety dostrzec tego typu działania, by z tej tragedii robić kwestię polityczną, by osoba śp. prezydenta Adamowicza była jakby ikoną tej polityki liberalnej” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” dr Krzysztof Kawęcki, prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

„Nie tylko Platforma Obywatelska, ale również PiS, w jakiś sposób ponosi odpowiedzialność za nakręcanie emocji, pewną retorykę często zupełnie niepotrzebną” – zwracał uwagę dr Kawęcki.

„Fakt, że PiS nie wystawia kandydata [na prezydenta Gdańska] to przykład pewnej słabości w moim przekonaniu” – ocenił prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Gość Jarosława Wydry komentował także proces wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej oraz mówił o planach Prawicy Rzeczypospolitej na rozpoczęty rok: „Będziemy chcieli budować porozumienie sił chrześcijańskich, katolickich. To jest plan integralny, zatem na maj i październik”.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA