Otwórz player w nowym oknie

Piotr Müller: Dotąd uczelnie były federacjami wydziałów. Ustawa daje możliwość, żeby połączyć ich potencjał

Piotr Müller: Dotąd uczelnie były federacjami wydziałów. Ustawa daje możliwość, żeby połączyć ich potencjał

„Do tej pory było tak, i to była jedna z największych wad, że uczelnie tak naprawdę były federacjami wydziałów, czyli każdy wydział sobie istniał i chociaż były pod jedną nazwą uczelni, nie współpracowały ze sobą. Ta ustawa daje takie możliwości, aby ten potencjał łączyć, w szczególności w grupach nauk” – mówił w poranku „Siódma 9” Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o zmianach, jakie przynosi Konstytucja dla nauki.

„Przygotowywaliśmy tę reformę w taki sposób, żeby ona stopniowo wchodziła w życie. Od 1 stycznia nauczyciele akademiccy mogą odczuć podwyżkę pensji minimalnych, to już jest faktem. Jeżeli chodzi o zmiany wewnątrz uczelni, zmiany organizacyjne struktury uczelnianej, właśnie w tej chwili decyduje się na uczelniach, jak uczelnie będą wyglądały na nowo. W tej chwilo trwa ożywiona dyskusja” – Zaznaczył minister.

Jak podkreślił, ważną kwestią jest zwiększenie autonomii uczelni.

„Uczelnie mogą zmienić wszystko, ale nie muszą. Każda zmiana musi być wdrażana w rozsądnym czasie. Ten model, który przyjęliśmy, czyli poszerzenie autonomii i danie takiego pola decyzyjnego uczelniom we własnym zakresie i sposobie wykorzystania tej autonomii, jest słuszny”.

„Co się może zmienić? Przede wszystkim organizacja uczelni. Do tej pory było tak, i to była jedna z największych wad, że uczelnie tak naprawdę były federacjami wydziałów, czyli każdy wydział sobie istniał i chociaż były pod jedną nazwą uczelni, nie współpracowały ze sobą. Ta ustawa daje takie możliwości, aby ten potencjał łączyć, w szczególności w grupach nauk, czyli np. nauki ścisłe powinny ze sobą bardziej współpracować, a nie każdy wydział osobno. To można połączyć w taki sposób, żeby badania prowadzić interdyscyplinarnie. Te badania są często tak prowadzone, ale ograniczenia instytucjonalne, ograniczenia powodowały, że ten potencjał nie był w pełni wykorzystany” – tłumaczył gość poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA