Otwórz player w nowym oknie

Ryszard Czarnecki: Brexit nastąpił nie tylko na skutek decyzji brytyjskich przywódców, ale także na skutek pewnej arogancji unijnej elity

Ryszard Czarnecki: Brexit nastąpił nie tylko na skutek decyzji brytyjskich przywódców, ale także na skutek pewnej arogancji unijnej elity

„Prezydent Macron nie chce zrozumieć, że eurosceptycyzm jest efektem niezgody na zbyt spektakularną pogardę elit unijnych wobec poszczególnych krajów. Brexit nastąpił nie tylko na skutek decyzji brytyjskich przywódców, ale także na skutek pewnej arogancji unijnej elity” – powiedział w poranku „Siódma 9” Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił o bieżących wydarzeniach na europejskiej scenie politycznej.

„Protestujący przeciwko prezydentowi Macronowi są bardzo sceptycznie nastawieni wobec Unii Europejskiej. Duża część z nich sympatyzuje z prawicą, choć oczywiście jest to protest wielobarwny. Opowiadając się za coraz silniejszą Unią, Macron próbuje polemizować z opozycją, bardzo twardą wobec niego. Próbując zacieśnić więzi wewnątrz Unii, ucieka on od problemów wewnętrznych” – powiedział Ryszard Czarnecki, odnosząc się do ostatnich słów prezydenta Francji, Emanuela Macrona, w których deklarował chęć jeszcze większej integracji europejskiej. 

„Tendencje odśrodkowe w UE pojawiły się na skutek fatalnej polityki jej establishmentu. Uporczywe zabieranie kompetencji państw i przekazywanie ich do UE, co de facto oznacza przekazanie władzy do największych, czyli Francji i Niemiec, musiało wpłynąć na tendencje społeczne” – powiedział Ryszard Czarnecki.

Europoseł PiS odniósł się także do informacji o tym, że Europejska Partia Ludowa wszczęła kroki w kierunku wykluczenia Fideszu, partii Victora Orbana, ze swoich struktur.

„Uważam, że ta inicjatywa nie ma żadnych szans. W polityce w Europie Zachodniej wygrywa pragmatyzm. Europejska Partia Ludowa potrzebuje, aby na spotkaniu premierów, które odbędzie się przed szczytem, był też premier Orban. Nie uważam, żeby Fidesz wyszedł z Europejskiej Partii Ludowej. To burza w szklance wody”. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA