Otwórz player w nowym oknie

Piotr Apel: Duopol francusko-niemiecki jest przyczyną większości patologii w UE

Piotr Apel: Duopol francusko-niemiecki jest przyczyną większości patologii w UE

„Duopol francusko-niemiecki jest przyczyną większości patologii w Unii Europejskiej. Polska jest dużym, silnym i dumnym krajem, który zasługuje na coś więcej niż rolę siedzącego w kącie samobijącego się chłopczyka” – powiedział w poranku „Siódma 9” Piotr Apel z Kukiz’15. W rozmowie z Anną Skiepko mówił m.in. o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

„Mamy coś ważniejszego niż hasła. Mamy plan na Unię Europejską i mamy sojuszników, z którymi jesteśmy w stanie zrealizować nasz plan. UE znajduje się na zakręcie. Musi się zatrzymać i zastanowić, w którą stronę chce pójść. Mamy propozycje udemokratyzowania Unii Europejskiej” – zapowiedział Piotr Apel.

„Jako ugrupowanie prodemokratyczne chcemy jak największej partycypacji obywatelskiej. To obywatele, a nie urzędnicy powinni decydować o większości spraw. Obywatele są suwerenem wyznaczającym drogę, którą Unia powinna iść” – dodał poseł Kukiz’15.

„Staramy się nie używać XIX-wiecznej nomenklatury. Chcemy się identyfikować ze sprzeciwem wobec korupcji, patologii systemowych, a przede wszystkim chcemy się identyfikować z procesem demokratyzacji” – mówił rozmówca Anny Skiepko, próbując stwierdzić, po której stronie sceny politycznej znajduje się jego ugrupowanie.

Poseł stwierdził, że Kukiz’15 nie wyklucza w przyszłości wprowadzenia waluty euro w Polsce. Zastrzegł, że jego przyjęcie będzie musiało być poprzedzone ogólnokrajowym referendum.

„Nie możemy sobie pozwolić na to, co zrobiła sobie Litwa, która pozwoliła na bezwarunkowe przyjęcie euro. Polska jest za dużym rynkiem zbytu, za dużym krajem, żeby przeszło to bez echa. Musimy do tego dobrze się przygotować ekonomicznie”.

„Ani Koalicja Obywatelska, ani Prawo i Sprawiedliwość nie przedstawiły swoich list. Zakłada się, że wyborcy tych dwóch ugrupowań będą ślepo glosowali na to, co lider im wskaże, czyli na jedynkę. To pokazuje, jak postrzegani są wyborcy tych partii” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

„Zależy nam na wyniku dwucyfrowym, czyli takim, który pozwoli nam wprowadzić kilku europosłów i takim, który da potencjał na wybory parlamentarne. Zależy nam na wyborach parlamentarnych tak, żeby być tym językiem u wagi, żeby nikt bez nas nie mógł stworzyć większości parlamentarnej” – powiedział Piotr Apel.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA