Otwórz player w nowym oknie

Marlena Wilbik o konkursie „Kapliczki polskie”

Marlena Wilbik o konkursie „Kapliczki polskie”

„Konkurs trwa od 31 stycznia. Kapliczki można zgłaszać do 15 września. Trzeba zrobić zdjęcie kapliczki oraz ustalić jej historię, tzn. kto ją zbudował, dlaczego, w jakiej intencji. (...) Konkurs ma trzy grupy wiekowe: do 18 roku życia, między 18 a 51 i seniorzy: 51 plus” – mówiła w poranku „Siódma 9” Marlena Wilbik, dziennikarka, poetka. W rozmowie z Anną Skiepko opowiedziała o konkursie „Kapliczki polskie”, którego jest pomysłodawczynią i koordynatorką.

„Konkurs trwa od 31 stycznia. Kapliczki można zgłaszać do 15 września (przydroznekapliczki.pl). Co trzeba zrobić? Zdjęcie kapliczki oraz ustalić historię kapliczki, tzn. kto ją zbudował, dlaczego, w jakiej intencji. Oczywiście w miarę możliwości. Warto pójść do władz gminy, do proboszcza, porozmawiać ze starszymi osobami. Konkurs ma trzy grupy wiekowe: do 18 roku życia, między 18 a 51 i seniorzy: 51 plus. Konkurs jest dla całych rodzin, więc jesteśmy bardzo dumni, że dużo osób się zgłasza. Często są to naprawdę bardzo wzruszające historie” – tłumaczyła.

Jaką najstarszą kapliczkę odkryli uczestnicy konkursu?

„Do kapliczki z 1430 r. ufundowanej przez fundację Zbigniewa Oleśnickiego, biskupa, dotarł pan Roman Jagoda z Łodzi. Ta kapliczka mieści się w Puszczy Iłżeckiej na miejscu dawnej wsi Kaplica. Puszcza Iłżecka mieści się między Ostrowcem Świętokrzyskim a Iłżą”.

Do konkursu można zgłaszać różne rodzaje kapliczek.

„To są kapliczki miejskie, wiejskie, przydrożne. Mamy dwa moduły tego konkursu: kapliczki kolejowe, bo współpracujemy z fundacją Grupy PKP (…) oraz kapliczki leśne, bo współpracujemy z polskimi lasami”.

Jak podkreśliła Marlena Wilbik, trzeba o kapliczkach pamiętać, bo to „element naszej historii”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA