Otwórz player w nowym oknie

Wojciech Misiukiewicz: Łoś to potężne, piękne zwierzę, które jest pewne swojej potęgi

Wojciech Misiukiewicz: Łoś to potężne, piękne zwierzę, które jest pewne swojej potęgi

„Często określano łosia jako brzydala. Ja w swojej książce dowodzę, że łoś nie jest ani pokraczną, ani niezdarną istotą. Łoś jest to potężne, piękne zwierzę, które jest pewne swojej potęgi, obdarowuje ludzi zaufaniem” – mówił w poranku „Siódma 9” Wojciech Misiukiewicz, leśnik, pracownik Wigierskiego Parku Narodowego. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedział o swojej książce „Łoś, urodziwy brzydal” (Wydawnictwo Bernardinum).

„W literaturze i historycznie określano łosia jako brzydala. (…) W XIX w. łosia opisywano w Ameryce Północnej: «Łoś wygląda wyjątkowo komicznie, niezdarnie. Dlaczego jest taki wysoki w kłębie, dlaczego ma taki duży łeb?». Ja w swojej książce dowodzę, że łoś nie jest ani pokraczną, ani niezdarną istotą. Jest to potężny zwierz, byk waży ok. 400 km, potężne bary, potężny zad, gruba szyja, górna warga zwisa w kierunku dolnej, co trochę przypomina zwierzaki z Ameryki Południowej. To potężne cielsko jest osadzone na cieniutkich, bardzo wysokich nogach. To sprawia wrażenie, że ten zwierz jest nieproporcjonalny. (…) Łoś jest to potężne, piękne zwierzę, które jest pewne swojej potęgi, obdarowuje ludzi zaufaniem” – tłumaczył autor.

Co zrobić, kiedy spotkamy łosia? Jak zaznaczył ekspert:

„Łoś nie jest zwierzęciem niebezpiecznym, natomiast klępa jest bardzo waleczną matką. Jeżeli trafimy na małego łosia, dopiero co wycielonego, nie bierzemy go na ręce i nie ratujemy go na siłę, bo myślimy, że mama gdzieś zginęła w wypadku. Niestety zdarzają się takie ckliwe sytuacje, że ludzie niepotrzebnie zabierają łosie ze środowiska naturalnego. Ale kiedy pojawi się mama, to z takim samozwańczym opiekunem może być bardzo krucho. (…) Jeżeli mamy kontakt z dzikim łosiem i nie ma tam mamy z dzieckiem, to nie musimy czuć się zagrożeni. Ale nie zabierajmy małych zwierząt ze środowiska naturalnego, bo gdzieś w pobliżu na pewno znajduje się mama”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA