Otwórz player w nowym oknie

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Prace przy ul. Freta w Warszawie mają doprowadzić do odnalezienia szczątków ludzi, którzy zginęli w czasie powstania warszawskiego

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Prace przy ul. Freta w Warszawie mają doprowadzić do odnalezienia szczątków ludzi, którzy zginęli w czasie powstania warszawskiego

„Prace przy ul. Freta w Warszawie to kontynuacja działań, które prowadziliśmy już w poprzednim roku. Przy kościele św. Jacka na warszawskiej starówce pracujemy po to, żeby przebadać teren związany z historią 1944 r., a więc mówimy tu o okresie powstania warszawskiego i o zdarzeniach, do których wówczas doszło. (...) Część szczątków po wojnie ekshumowano, część – jak podejrzewamy – do dziś nie. Nasze prace mają na celu doprowadzenie do sytuacji, kiedy odnajdziemy te szczątki dotychczas nieodnalezione” – mówił w poranku „Siódma 9” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o aktualnych i zaplanowanych pracach Biura Poszukiwań IPN.

„Prace przy ul. Freta w Warszawie to kontynuacja działań, które prowadziliśmy już w poprzednim roku. Przy kościele św. Jacka na warszawskiej starówce pracujemy po to, żeby przebadać teren związany z historią 1944 r., a więc mówimy tu o okresie powstania warszawskiego i o zdarzeniach, do których wówczas doszło. Warto przypomnieć, że tam na terenie kościoła i klasztoru zginęło bardzo wielu ludzi. Część szczątków po wojnie ekshumowano, część – jak podejrzewamy – do dziś nie. Nasze prace mają na celu doprowadzenie do sytuacji, kiedy odnajdziemy te szczątki dotychczas nieodnalezione. Stąd nasza obecność i prace, które są kontynuacją działań ubiegłorocznych. Zapewniam, że to też nie będzie jeszcze koniec. Nasze działania będziemy jeszcze kontynuowali, bo uznajemy, że ten cały teren, który wyznaczyliśmy do przebadania, musimy przebadać” – mówił prof. Szwagrzyk.

Zdradził także, jakie prace zostaną podjęte w najbliższym czasie.

„Te najważniejsze w najbliższym czasie, już w najbliższym tygodniu, to działania rozpoczynające się pomiędzy Cmentarzem Bródnowskim w Warszawie a pobliskim kirkutem. Jest to prawdopodobne miejsce, gdzie w latach 40 komuniści grzebali swoje ofiary. Mam nadzieję, że te najbliższe tygodnie działań tam rozpoczynanych będą nam mogły to potwierdzić”.

Kilka dni temu w byłym więzieniu przy ul. Rakowieckiej odkryto zamurowany karcer. Prof. Szwagrzyk przybliżył to odkrycie:

„Pan Jacek Pawłowicz, dyrektor muzeum, doprowadził do tej wyjątkowej sytuacji poprzez specjalistyczne badania. Udało się doprowadzić do ujawnienia takiego miejsca znajdującego się w piwnicy czy obok piwnicy zlokalizowanej pod budynkiem departamentu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie, tzw. pałacem cudów. Tam w wolnej przestrzeni pod schodami urządzono karcer. To miejsce udało się odsłonić. W tej chwili jest badane. Jestem przekonany, że przed nami nie tylko w Warszawie i nie tylko przy ul. Rakowieckiej wiele jeszcze podobnych tajemnic. Tego lata jeszcze raz wrócimy do więzienia przy Rakowieckiej, żeby zbadać kolejny obszar”.

Wiceprezes IPN zaprosił także na uroczystość, która odbędzie się w Starym Grodkowie.

„5 czerwca na Opolszczyźnie w Starym Grodkowie będziemy świadkami uroczystości odsłonięcia pomnika, największego pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym w Polsce. Ten pomnik zbudowaliśmy w miejscu, gdzie trzy lata temu w wyniku naszych działań poszukiwawczych odnaleźliśmy szczątki partyzantów z oddziału Henryka Flamego ps. «Bartek», tych ludzi, których w ramach operacji «Lawina» w ramach prowokacji przewieziono na teren województwa opolskiego i tam śpiących wysadzono w powietrze. Szczątki tych 30 ludzi odnaleźliśmy i znaleźliśmy także miejsce, gdzie zostali zamordowani. Teraz na tym miejscu odtworzyliśmy szkielet baraku, postawiliśmy krzyż, zaznaczyliśmy miejsca, gdzie były odnalezione ich szczątki. Już za kilka dni będziemy mogli uczestniczyć w takiej szczególnej uroczystości, na której pojawią się przede wszystkim rodziny pomordowanych”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA