Otwórz player w nowym oknie

Błażej Spychalski nt. decentralizacji: Każda zmiana rozbijająca Polskę spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem prezydenta

Błażej Spychalski nt. decentralizacji: Każda zmiana rozbijająca Polskę spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem prezydenta

„Prezydent Duda uczestniczył w obchodach, które miały miejsce w Senacie, w Warszawie, to były obchody państwowe. (…) Marszałek Senatu zaprosił również Donalda Tuska. Dziwię się, że Tusk nie przyjechał do Senatu, a pojechał do Gdańska” – przyznał Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, gość poranka rozgłośni katolickich „Siódma 9”, mówiąc o obchodach 4 czerwca.

Spychalski pytany o kontrowersyjną deklarację podpisaną przez samorządowców w Gdańsku, która zakłada przekazanie większej władzy samorządom, powiedział:

„Deklaracja została podpisana, ale w radykalnej większości byli to samorządowcy związani z PO, raczej byli to działacze PO, a nie neutralni samorządowcy. Jeżeli są to ludzie, którzy mienią się «obrońcami» konstytucji, to źle o nich świadczy, bo aby wprowadzić niektóre z tych postulatów, to trzeba było zmienić konstytucję”.

„Dzisiaj w Polsce, zasługi dla rozwoju demokracji i rozwoju gospodarczego mają samorządy, które są dość silne. Można rozmawiać o szczegółach, ale to, co zaproponowano, jest rozbiciem państwa. Jak inaczej to można nazwać?” – pytał rzecznik prezydenta Dudy.

„Niezależność samorządów nie oznacza autonomii samorządów” – dodał.

Dopytywany, czy ew. ustawa spotkałaby się z wetem prezydenta, Spychalski odpowiedział:

„Najpierw musiałaby zostać przeprowadzona zmiana konstytucji, a każda zmiana rozbijająca Polskę spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem” – powiedział.

W rozmowie poruszono również temat zbliżającej się wizyty prezydenta Dudy w USA, gdzie spotka się on z prezydentem Donaldem Trumpem.

„12 czerwca padną pewne deklaracje i zostaną podpisane pewne dokumenty. Nie mówimy tylko o bezpieczeństwie militarnym, ale także energetycznym” – powiedział Spychalski.

„Nie jest żadną tajemnicą, że bardzo silnie i bardzo intensywnie rozmawiamy ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach energetycznych. W tym zakresie mamy już olbrzymie sukcesy. Mówimy tu o sukcesach polskich i amerykańskich. Nam zależy na partnerskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i to dzisiaj ma miejsce. Nasze relacje są naprawdę świetne i nigdy relacje polsko-amerykańskie nie były tak dobre jak w ostatnim czasie” – zaznaczył.

„Jeżeli chodzi o trwałą obecność Amerykanów w Polsce, to jest wiele sygnałów i ona będzie 12 czerwca poruszana” – zapowiedział.

Czy prezydent USA przyleci do Polski 1 września? Spychalski zapowiedział, że prezydent Duda podczas wizyty w Waszyngtonie oficjalnie zaprosi Trumpa do na uroczystości wrześniowe.

„Liczmy na to, że prezydent Trump będzie 1 września w Polsce” – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA