Otwórz player w nowym oknie

Jarosław Zieliński: Kiedy chodzi o obrazę uczuć religijnych, musimy reagować w sposób jednoznaczny i zdecydowany

Jarosław Zieliński: Kiedy chodzi o obrazę uczuć religijnych, musimy reagować w sposób jednoznaczny i zdecydowany

„Istnieją w polskim prawie przepisy, które pozwalają na karanie za obrażanie uczuć religijnych. (…) Musimy reagować w sposób jednoznaczny i zdecydowany. W takich sytuacjach potrzeba zdecydowanej reakcji sprzeciwu, także samego Kościoła. Państwo i Kościół muszą się bronić przed zalewem zachowań, które godzą w uczucia religijne” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jarosław Zieliński. W rozmowie z Jarosławem Wydrą wiceminister spraw wewnętrznych i administracji mówił m.in na temat relacji polsko-amerykańskich.

Pierwsza część rozmowy dotyczyła wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

„Wizyta PAD w USA przynosi nam konkretne efekty. Przede wszystkim chodzi o zwiększenie polskiego bezpieczeństwa. (...) Jedynym sojuszem obronnym, który dzisiaj ma znaczenie światowe jest Pakt Północnoatlantycki, do którego należymy. Partnerem strategicznym w tym poczuciu bezpieczeństwa i stwarzaniu jego gwarancji są Stany Zjednoczone. Obecność żołnierzy NATO, ale szczególnie żołnierzy amerykańskich, jest dla nas bardzo ważna. Atak na Polskę oznaczałby atak na cały sojusz, ale zwłaszcza na Amerykanów, którzy jako mocarstwo światowe musieliby wtedy zareagować. Cieszy nas to, że kontyngent amerykański w Polsce będzie się powiększał” – powiedział Jarosław Zieliński.

„Rosja nie porzuciła swoich imperialnych dążeń. Jest to państwo, które stanowi zagrożenie dla porządku światowego. Pomysły, żeby Europa sama radziła sobie z kwestiami bezpieczeństwa bez Stanów Zjednoczonych są pomysłami dosyć niebezpiecznymi. Tym bardziej, że różne są stanowiska państw europejskich” – zauważył rozmówca Jarosława Wydry.

„Wczorajsza konferencja prasowa w Waszyngtonie była szansą dla prezydenta Dudy na to, żeby przedstawić informacje, które są oczywiste dla nas, a niekoniecznie są oczywiste dla świata zachodniego. Chodzi o informacje związane z historią Polski, z historią II wojny światowej, z okresem komunizmu. Takie rzeczy trzeba tłumaczyć światowej opinii publicznej. Takie informacje muszą docierać do szerokiej opinii publicznej, bo narracje są różne” – stwierdził minister Zieliński.

Rozmowa Jarosława Wydry dotyczyła także prowokacji, do których doszło podczas ostatniej Parady Równości. 8 czerwca w Warszawie środowiska LGBT sprofanowały Mszę świętą.

„Istnieją w polskim prawie przepisy, które pozwalają na karanie za obrażanie uczuć religijnych. (…) Musimy reagować w sposób jednoznaczny i zdecydowany. W takich sytuacjach potrzeba zdecydowanej reakcji sprzeciwu, także samego Kościoła. Państwo i Kościół muszą się bronić przed zalewem zachowań, które godzą w uczucia religijne” – zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Pod koniec wywiadu poruszony został wątek bezpieczeństwa podczas wakacji.

„Jako państwo robimy wszystko, aby zapobiec nieszczęściom, także podczas wakacji. Zachęcamy do korzystania z informacji zawartych w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której można dowiedzieć się o tym, gdzie znajdują się konkretne zagrożenia” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

„Ponad 1 100 000 zgłoszeń w dwa lata to dowód na to, że mapa dobrze się sprawdza” – dodał minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA