Otwórz player w nowym oknie

Sławomir Dębski: Zmienia się polityka globalna USA. Amerykanie bardzo selektywnie zaczynają podchodzić do swoich sojuszów i swojego zaangażowania w świecie

Sławomir Dębski: Zmienia się polityka globalna USA. Amerykanie bardzo selektywnie zaczynają podchodzić do swoich sojuszów i swojego zaangażowania w świecie

„Zmienia się polityka globalna USA. Amerykanie bardzo selektywnie zaczynają podchodzić do swoich sojuszów i swojego zaangażowania w świecie. (...) Bez Stanów Zjednoczonych Europa nie jest w stanie się obronić. Jesteśmy państwem, który sąsiaduje z dwoma państwami, które są ze sobą w stanie wojny. Graniczymy z państwem, które jest regionalnym mocarstwem używającym siły zbrojnej w swojej polityce zagranicznej. My musimy uwzględniać ten kontekst” – powiedział w poranku „Siódma 9” Sławomir Dębski. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił m.in. o potrzebie zaangażowania wojsk amerykańskich na terenie Europy.

„Podpisanie deklaracji politycznej przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa to duże osiągnięcie polskiej polityki zagranicznej. Jest to rezultat konsekwentnego budowania relacji ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Sławomir Dębski.

„Zmienia się polityka globalna USA. Amerykanie bardzo selektywnie zaczynają podchodzić do swoich sojuszów i swojego zaangażowania w świecie. (...) Bez Stanów Zjednoczonych Europa nie jest w stanie się obronić. Jesteśmy państwem, który sąsiaduje z dwoma państwami, które są ze sobą w stanie wojny. Graniczymy z państwem, które jest regionalnym mocarstwem używającym siły zbrojnej w swojej polityce zagranicznej. My musimy uwzględniać ten kontekst” – zauważył rozmówca Marcina Fijołka.

„Chciałbym, aby Europa generowała potencjał, który w przyszłości mógłby zastąpić potencjał amerykański i amerykańską rolę w zabezpieczaniu bezpieczeństwa w Europie. W ciągu najbliższych lat taki potencjał ciężko będzie wygenerować” – przyznał Sławomir Dębski.

„Z analiz, które w trakcie negocjacji były prowadzone wynika jednoznacznie, że zwiększona obecność amerykańska w Polsce, czyni proces modernizacji polskich sił zbrojnych bardziej efektywnym. Możemy myśleć o obronie komplementarnie. (...) Pomiędzy nami, a Amerykanami toczą się rozmowy na temat głębokiej współpracy wywiadowczej, systemów rozpoznania i budowy systemu świadomości pola walki” – dodał dyrektor PISM.

„Polityka polega na tym, żeby wykorzystywać sukcesy, a nie cieszyć się nimi dwa, trzy tygodnie. To jest wezwanie do ciężkiej pracy, do wykorzystania tej deklaracji politycznej, ponieważ ona określa politykę administracji Trumpa wobec Polski na długie lata. Z tego porozumienia będziemy czerpać przez kilka, a może nawet kilkanaście lat” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

„Administracje przychodzą i odchodzą, ale tradycje współpracy i pewnego myślenia o świecie pozostają. Warto wprowadzać Polskę do amerykańskiej świadomości. To nam na razie bardzo dobrze się udaje” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA