Otwórz player w nowym oknie

Marcin Warchoł: „Uznajemy te dwa lata za duży sukces”

Marcin Warchoł: „Uznajemy te dwa lata za duży sukces”

„Uznajemy te dwa lata za duży sukces. Czy można było więcej? Zawsze można więcej. Ale nie ma tygodnia, byśmy nie prezentowali nowego projektu ustaw, nowej idei. (...) Mamy sukces. Począwszy od VAT – tylko w tym zakresie udało się odzyskać 20 mld złotych do budżetu” – powiedział Marcin Warchoł w rozmowie na antenie poranka „Siódma – Dziewiąta”, wspólnej audycji rozgłośni katolickich.

Wiceminister sprawiedliwości podsumowywał okres dwóch lat tzw. dobrej zmiany w Ministerstwie Sprawiedliwości i zmian w zakresie sądownictwa i prokuratury. „Mafie VAT i wyłudzenia tego podatku to był problem prawa karnego. Polska traciła w 2015 r. ok. 40 mld zł rocznie wskutek działań przestępczych. To nie było omijanie prawa podatkowego, ale działania przestępcze całych grup, które kiedyś biegały z bronią po ulicach, a potem przestawiły się na tzw. karuzele vatowskie. My to zaczęliśmy ścigać” – tłumaczył gość red. Marcina Fijołka.

Warchoł zwracał przy tym uwagę, że zmiany wprowadzane przez resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę są uzasadniane. „To jawne majątki sędziów, przywrócenie instytucji asesora sądowego, sprawniejsze procesy poprzez zmiany procedur, które opracowujemy – niebawem wejdą w życie” – wyliczał zastępca ministra Ziobry.

Dopytywany o przeciążenie pracy w sądach i pomysł na wprowadzenie tzw. sędziów pokoju, Warchoł stwierdził: „Już udało nam się skończyć z przerostem fikcyjnych stanowisk wśród sędziów funkcyjnych. Wprowadziliśmy zasadę niezmienności składu sędziowskiego, wprowadziliśmy system tzw. ważenia spraw, a także system losowego przydziału sędziów do spraw. (....) Rozważamy, jakie kategorie spraw mogą trafić do innych organów niż sądy. Sędziowie pokoju? To instytucja, która w wielu krajach się przyjęła. Polega to na tym, że jest to sędzia, który działa trochę jak ławnik. Nie ma on fachowego prawniczego wykształcenia, ale jest sędzią – elementem społecznym w wymiarze sprawiedliwości. Konstytucja na to pozwala. Niemniej jednak jest wybierany w wyborach samorządowych czy też przez radę gminy lub powiatu” – podkreślił.

Marcin Warchoł przekonywał przy tym, że sędziowie pokoju są „bliżej ludzi” i w polskim systemie mogliby się zająć drobnymi sprawami, które mogą być rozstrzygane szybko, bez udziału obciążonych sądów. Kiedy można spodziewać się projektu ustawy w tej sprawie? „Trwają szeroko zakrojone konsultacje. Konstytucja gwarantuje sędziemu immunitet, stan spoczynku. Sędzia jest też wybierany przez KRS – pytanie, czy sędzia pokoju też musiałby przejść tę ścieżkę. (...) To do uznania, czy będzie powołany zespół ekspercki, czy konsultacje międzyresortowe... Jesteśmy gotowi na tego typu dyskusję i można nad tym powoli pracować. Pod warunkiem, że dokończona zostanie reforma Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa” – tłumaczył.

W wywiadzie Warchoł nawiązywał też do pomysłu prof. Małgorzaty Gersdorf w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym: „To pokazuje, że mieliśmy rację, mówiąc o potrzebie autonomicznej, niezależnej izby dyscyplinarnej. (...) Czy widzę w tym dobrą refleksję? Tak. To zasługuje na uznanie, że dochodzimy do pewnych wspólnych wniosków, że jest źle. Konkluzja staje się zbieżna i to pozytywny sygnał” – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości. Nie chciał jednak jednoznacznie odnieść się do kwestii przyszłości prof. Gersdorf w fotelu I prezes Sądu Najwyższego: „Decyzja należy do prezydenta. (...) Jeśli chodzi o kwestie skończenia kadencji, przepisy nie są jednoznaczne. Przepisy przewidują w tym momencie, że w związku z przejściem na wiek emerytalny, nie ma możliwości, by ktoś pełnił tę funkcję w stanie spoczynku. To pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć pan prezydent” – ocenił.

Co z porozumieniem w sprawie KRS? „To dobry sygnał, że doszło do porozumienia. Nasz projekt ws. KRS był lepszy, niemniej jednak ta propozycja cieszy” – stwierdził.

W rozmowie wiceminister Warchoł był również pytany o zmiany na stanowiskach prezesów sądów i relacje na linii Pałac Prezydencki – Prawo i Sprawiedliwość.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA