Otwórz player w nowym oknie

Ks. dr Andrzej Paś: Prowadzimy akcje mające pomóc dzieciom i młodzieży w Syrii dojść do siebie po traumie wojennej

Ks. dr Andrzej Paś: Prowadzimy akcje mające pomóc dzieciom i młodzieży w Syrii dojść do siebie po traumie wojennej

„W Polsce cieszymy się czasem wakacji, ale Syria nie. Zmęczona już prawie 10 lat wojną stara się jakoś odnaleźć w tych realiach, które zostały jej zaproponowane przez świat, przez wielkie mocarstwa. Oczywiście cierpią też dzieci i młodzież. Próbujemy podejść do wakacji od strony polskiej i pomoc przede wszystkim młodzieży w Aleppo. Mamy dwa projekty, które chcemy realizować. I jeden projekt w Homs, który – mam nadzieję – zostanie zrealizowany” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. dr Andrzej Paś ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżył wakacyjne akcje stowarzyszenia.

„Ten pierwszy projekt skierowany do młodzieży chcemy zrealizować w Aleppo, w kilku klasztorach, dla różnych grup wiekowych, by pomóc rozwijać ich życie duchowe przez praktykę modlitwy i komunii z Kościołem. Obozy te mają pomóc tym osobom dojść do siebie po tej traumie wojennej. Młodzież inaczej rozumie niż dzieci, więc trzeba trochę inaczej sprofilować te obozy. Koszt takiego projektu to ponad 25 tys. euro, a więc 7,5 euro na osobę. Jeśli chodzi o dzieci, to jest piękny projekt «Obudź się, Bóg jest z nami». To jest hasło, które maronicka parafia w Aleppo wybrała dla swoich programów duszpasterskich na 2019 r. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej ze względnego pokoju, który jest, parafia nadal chce wzmacniać wiarę swoich podopiecznych i ten projekt duszpasterski ma pomóc dzieciom poniżej 16 roku życia przez różnego rodzaju zajęcia, by ożywiać ich życie duchowe w bliskości z Kościołem oraz we wspólnocie z innymi, by wzmocnić też więzi ze swoim krajem” – tłumaczył gość poranka.

„Polacy cały czas słyszą o Syrii. Wszyscy są już trochę zmęczeni tym, co się tak długo ciągnie. Obawiam się, że trochę przyzwyczailiśmy się do tego klimatu wojny, która jest na Bliskim Wschodzie. Ale gdy tam się jest, inaczej się to odbiera. Cieszymy się z małych rzeczy” – zaznaczył ks. Paś.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA