Otwórz player w nowym oknie

Prof. Waldemar Paruch: PiS to partia obrony normalności, spokoju, stabilizacji i rozwoju

Prof. Waldemar Paruch: PiS to partia obrony normalności, spokoju, stabilizacji i rozwoju

„PiS nakreśliło swój wizerunek jako partia – jak powiedział na konwencji prezes Kaczyński – obrony normalności, spokoju, stabilizacji i rozwoju” – powiedział w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9” prof. Waldemar Paruch, politolog i szef Centrum Analiz Strategicznych w Kancelarii Premiera.

Podsumował konwencję PiS, która odbyła się w miniony weekend w Katowicach.

„Konwencja od samego początku nie miała być prezentacją programu PiS. Takie było założenie. Ono zostało upublicznione, że konwencja jest po to, żeby dokonać przeglądu 4-lecia, podsumować działalność resortów. Głównych 16 paneli w pewnym sensie miało charakter resortowy i z analizy 4-lecia rządzenia sformułować takie postulaty, które będą rozważane przy przygotowywaniu programu partii, natomiast około 70 paneli specjalistycznych było poświęconych różnym szczegółowym kwestiom, czy to bardzo przyszłościowym, czy też wynikającym z doświadczeń 4-lecia rządzenia typu panel o roli wojewodów w sprawnym państwie, gdzie pochylono się nad problemami, które wydają się być istotne w kontekście roku 2019. Ale jeszcze był trzeci wymiar tej konferencji bardzo istotny. PiS posługuje się dzisiaj programem z 2014 roku. On jest programem całościowym, konsumującym wszystkie aspekty życia społecznego. On się siłą rzeczy musiał zmieniać z dwóch generalnych powodów. Po pierwsze, przez 4 lata dokonaliśmy bardzo istotnych zmian. To w politologii nazywa się zmianami socjopolitycznymi, ale one są i społeczne, typowo społeczne, ale jest także nowy model rozwoju gospodarczego. Różne cele, i to drugi powód, zostały już po prostu zrealizowane lub są w toku realizacji. Trzeba się zastanowić, czy te będące w toku realizacji należy modyfikować w jakiś sposób pod wpływem doświadczeń 4-letnich, chociażby reforma wymiaru sprawiedliwości, czy też iść tą samą ścieżką, która została rozpoczęta” – stwierdził prof. Paruch.

„Dlaczego ta konwencja [katowicka PiS] nie mogła się zakończyć prostym programem? Bo trzeba teraz te 70 paneli i 16 głównych ogarnąć. Nikt z nas nie mógł być na wszystkich, bo to po prostu było niemożliwe. Obrady toczyły się równolegle w 6 salach” – zaznaczył.

„PiS dysponuje od bardzo wielu lat wytrawną grupą analityków i ekspertów, którzy współpracują z politykami. Analizy naukowe mają sens tylko wtedy, kiedy są we współpracy z politykami. Chodzi o to, żeby nauka miała swój wymiar praktyczny” – powiedział.

„PiS nakreśliło swój wizerunek jako partia – jak powiedział prezes Kaczyński – obrony normalności spokoju, stabilizacji i rozwoju” – zaznaczył.

Szef Centrum Analiz Strategicznych oceniał również szanse PiS na pozyskanie wyborców niezdecydowanych w trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

„Wybory europejskie pokazały, że PiS posiada zdolność do pozyskania wyborców. Natomiast po drugiej stornie wydaje się, że poziom poparcia dla Koalicji Europejskiej to już maksimum, co można osiągnąć” – stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA