Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Szatkowski: Musimy lepiej wykorzystywać nasz potencjał w NATO

Tomasz Szatkowski: Musimy lepiej wykorzystywać nasz potencjał w NATO

„Musimy lepiej wykorzystywać nasz potencjał w NATO” – powiedział Tomasz Szatkowski w poranku „Siódma 9”.

Dotychczasowy wiceminister obrony narodowej odebrał w czwartek z rąk szefa MSZ Jacka Czaputowicza nominację na stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli. Jakie priorytety stawia sobie już w nowej roli?

„Chcemy dokończyć to wszystko, co zaczynaliśmy przy szczycie warszawskim NATO, a także te negocjacje i decyzje, które zapadły ostatnio po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Polska jest realnie jednym z ważniejszych członków Sojuszu – pod względem potencjału mamy piąte, może szóste miejsce, ale dotychczas ten potencjał nie zawsze przekładał się na stanowiska polityczne i dowódcze w ramach systemu dowodzenia NATO. To wskaźniki i instrumenty, którymi później realizuje się wpływ danego kraju. Ale chodzi też o nieformalne mechanizmy” – wskazywał rozmówca Marcina Fijołka.

Szatkowski zapewniał przy tym, że nasze postulaty są dobrze odbierane i rozumiane w ramach NATO. „Utrwalenie obecności amerykańskiej w Polsce wywołało pewne obawy w Niemczech, ale te wątpliwości zniknęły. Ta sprawa jest poza nami – utrwalamy tę amerykańską obecność. (...) Polska suwerenność jest dzięki temu zwiększana, a po rozmowach z dyplomatami w Brukseli widzę, że już odczuwalne są efekty tej decyzji” – tłumaczył.

Gość poranka zapewnił przy tym, że przy negocjacjach nigdy jako Polska nie zabiegaliśmy, by amerykańska obecność militarna w naszym kraju odbywała się kosztem Niemiec. „Z przyczyn geopolitycznych w naszym interesie jest to, by te siły były i w Niemczech, i w Polsce. Ale to decyzja Amerykanów. Nie jest to jeszcze do końca jasne w szczegółach” – ocenił Szatkowski.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych konkretów co do działań w zakresie wzmacniania amerykańskich żołnierzy w Polsce? „Za wcześnie by mówić o konkretnych tygodniach, ale już trwają przymiarki, bardzo konkretne, związane z wizytami studialnymi, typowaniem lokalizacji. Minister Błaszczak mówił też o finalizacji centrum szkolenia bojowego – to niezwykle ważny element tej obecności. To centrum będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie, co pozwoli też na najwyższy poziom certyfikacji oddziałów Polski i USA oraz większą integrację wojskową. To będzie też rewolucja w zakresie szkolenia i doktryny Wojska Polskiego, co będzie odbywało się razem z Amerykanami” – podkreślił Szatkowski.

Całość rozmowy, także o zagrożeniu ze strony Rosji, do odsłuchania poniżej.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA