Otwórz player w nowym oknie

Bartosz Brzyski: Przy wyborze Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej polski rząd odegrał istotną rolę

Bartosz Brzyski: Przy wyborze Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej polski rząd odegrał istotną rolę

„Przy tym wyborze polski rząd ewidentnie odegrał istotną rolę. Ten wybór będzie się opłacał, nawet jeśli wybór Beaty Szydło się nie powiódł. Pytanie, na ile sprawnym politykiem jest pani przewodnicząca. Nawet w samych Niemczech trwała intensywna dyskusja dotycząca tego, czy jest to polityk na tyle dużego formatu, aby pełnić taką funkcję” – powiedział w poranku „Siódma 9” Bartosz Brzyski. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego mówił m.in. o wyborze Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

„Przy tym wyborze polski rząd ewidentnie odegrał istotną rolę. Ten wybór będzie się opłacał, nawet jeśli wybór Beaty Szydło się nie powiódł. Pytanie, na ile sprawnym politykiem jest pani przewodnicząca. Nawet w samych Niemczech trwała intensywna dyskusja dotycząca tego, czy jest to polityk na tyle dużego formatu, aby pełnić taką funkcję. (…) W całej tej sprawie musimy mieć w pamięci jaka była alternatywa do kandydatury von der Leyen. Całkowity opór polskiej strony nic by nie dał” – skomentował przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego.

W dalszej części dyskusji mówiono w głównej mierze o kampanii wyborczej w Polsce.

„Polskie Stronnictwo Ludowe próbuje iść do wyborów samodzielnie. Ludowcy chcą zachować jakąś podmiotowość. (…) Prawo i Sprawiedliwość w płynny sposób przeszło z jednych wyborów do drugich. Opozycja na dobre nie jest w stanie się skonsolidować (…). Ich szanse na zwycięstwo maleją” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

„PiSowi udało się rozbroić najbardziej zapalne punkty, takiej jak np. protest nauczycieli (...)”– dodał.

„Platforma zapomniała, że jest partią masową, która musi wychwytywać emocje centrum. PO za bardzo skręciła w lewo, a PiS to zagospodarował. Ewidentnie widać, że Jarosław Kaczyński spycha Platformę w lewą stronę” – powiedział Bartosz Brzyski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA