Otwórz player w nowym oknie

Maciej Zaniewicz: Szacuje się, że aby wybudować jeden blok jądrowy, potrzeba w polskich warunkach mniej więcej 13 lat

Maciej Zaniewicz: Szacuje się, że aby wybudować jeden blok jądrowy, potrzeba w polskich warunkach mniej więcej 13 lat

„Szacuje się, że aby wybudować jeden blok jądrowy, trzeba mniej więcej 13 lat w warunkach polskich. Zrobiliśmy kilka małych kroczków, ale przed nami jeszcze maraton” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Maciej Zaniewicz z portalu Energetyka24.com. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem mówił o ewentualnych kosztach wybudowania elektrowni jądrowej w Polsce.

„Mamy już na papierze jasne deklaracje w polityce energetycznej państwa, że bloki jądrowe muszą powstać. Gdyby one nie powstały, to nie mamy nic w zamian. Stajemy przed wyzwaniem, które polega na tym, że musimy ograniczać emisję CO2 i to nie podlega dyskusji, bo inaczej zakopiemy się w rosnących kosztach tej emisji” – stwierdził gość poranka.

„Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie, jakie źródła energii są najlepsze to odpowiedzielibyśmy, że są to źródła energii odnawialnej. Problem jednak w tym, że 100 % energii, w momentach zapotrzebowania szczytowego energii, w Polsce nie jesteśmy w stanie wygenerować. Obecnie 80% generujemy z węgla” – powiedział Maciej Zaniewicz.

Redaktor Zaniewicz zwrócił uwagę na fakt, że rzeczą utrudniającą korzystanie ze źródeł energii odnawialnej jest to, iż w odróżnieniu od węgla i atomu, są to źródła niesterowalne.

Pod koniec rozmowy poruszono temat kosztów budowy elektrowni jądrowej.

„Energetyka jądrowa pod względem nakładów inwestycyjnych jest energetyką najdroższą. Warto jednak zauważyć, że żywotność bloku węglowego to około 35 lat, a bloku jądrowego to 60 lat (z możliwością wydłużenia). Koszty obsługi są zróżnicowane, ale koszty eksploatacji bloku węglowego sukcesywnie rosną” – stwierdził rozmówca Marcina Fijołka.

Redaktor portalu Energetyka24.com zapytany o to, co stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć prace nad powstaniem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, odpowiedział:

„Problemem jest m.in to, że nie usłyszeliśmy dotąd o modelu finansowania takiej inwestycji. Jest to pierwszy poważny krok, który musi być postawiony w celu budowy elektrowni jądrowej”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA