Otwórz player w nowym oknie

Ryszard Krzyżkowski: Europa zastąpiła ducha Roberta Schumana duchem Altiero Spinellego

Ryszard Krzyżkowski: Europa zastąpiła ducha Roberta Schumana duchem Altiero Spinellego

„Przez ostatnie dziesięciolecia duch Roberta Schumana zaginął w Europie. Można powiedzieć, że ten duch został zastąpiony duchem Altiero Spinelliego. (...) Jako Instytut chcemy przypominać osobę Roberta Schumana, jego wizję Europy. W tym celu na początku września organizujemy podróż śladami Schumana. Jest to wyjazd do Metz, Strasbourga i Luksemburga”– powiedział w poranku „Siódma 9” Ryszard Krzyżkowski. W rozmowie z Karolem Gacem wiceprezes Instytutu Myśli Schumana zachęcał do wrześniowego wyjazdu śladami życia i służby Roberta Schumana.

„Jako Instytut chcemy przypominać osobę Roberta Schumana, jego wizję Europy. W tym celu na początku września organizujemy podróż śladami Schumana. Jest to wyjazd zarówno do Metz, jak i do Strasbourga i Luksemburga” – dodał.

Według Ryszarda Krzyżkowskiego niewątpliwy wpływ na życie Roberta Schumana miało miejsce, w którym się urodził i dorastał.

„Robert Schuman urodził się w Luksemburgu, na styku Francji i Niemiec. Studiował prawo w Niemczech, znał dobrze charakter i naturę Niemców. Ten fakt pozwolił mu chociażby na dobrą współpracę z Konradem Adenaurem. Na pewnym etapie swojego życia Schuman myślał o wstąpieniu do zakonu. Ostatecznie jedna z bliskich mu osób przekonała go, że także w stanie świeckim, pracując w swoim zawodzie, będzie mógł skutecznie służyć Bogu. Myślę, że to była dobra decyzja” – stwierdził przedstawiciel Instytutu Myśli Schumana.

Według rozmówcy Karola Gaca dzisiejsza Unia Europejska daleka jest od Europy, której pragnął Robert Schuman.

„Europa poszła w kierunku Spinelliego. Jego manifest, dołączony później jako kierunkowy dla Unii Europejskiej, napisał on podczas II wojny światowej. Europa jako superpaństwo, Europa multikulturalna, promująca wartości niechrześcijańskie – to jest wizja Spinelliegio” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA