Otwórz player w nowym oknie

Grzegorz Polak: Zapiski kard. Wyszyńskiego to kopalnia wiedzy dla historyków

Grzegorz Polak: Zapiski kard. Wyszyńskiego to kopalnia wiedzy dla historyków

„Prymas Wyszyński notuje najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, z kontaktów na linii państwo-Kościół. Są tam również jego osobiste zapiski. To jest bardzo ciekawa lektura, ponieważ jest to kopalnia wiedzy dla historyków, którzy się interesują dziejami Kościoła w Polsce. Tam są oczywiście odnotowane najważniejsze wydarzenia, ale nie tyko wydarzenia na pozór drobne albo wiele mówiące” – powiedział w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Karolem Gacem Grzegorz Polak z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, opowiadając o projekcie „Pro memoria”, w ramach którego wydawane są kolejne tomy zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego. Najnowszy tom – siódmy obejmuje te z 1960 r.

„Prymas Wyszyński notuje najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, z kontaktów na linii państwo-Kościół. Są tam również jego osobiste zapiski. To jest bardzo ciekawa lektura, ponieważ jest to kopalnia wiedzy dla historyków, którzy się interesują dziejami Kościoła w Polsce. Tam są oczywiście odnotowane najważniejsze wydarzenia, ale nie tyko wydarzenia na pozór drobne albo wiele mówiące” – mówił gość poranka.

„Właśnie w tym siódmym tomie pod datą 27 kwietnia taki niewinny zapisek: «Przyszedł zakaz użycia głośników na odpuście św. Wojciecha w Gnieźnie». To mówi, jaki był stosunek władzy komunistycznej do Kościoła, taka drobna rzecz” – opowiadał.

Zaznaczył, że zapiski z lat powięziennych mają inny charakter niż te z czasów, kiedy prymas był więziony.

„Oczywiście nie jest to taka wspaniała literatura ascetyczna, jaką mamy z okresu więzienia prymasa za lata ‘53-’56, kiedy właściwie te zapiski prymasa są koronnym dowodem na jego świętość”.

„Tutaj to są takie zapiski kronikarskie tego, co się dzieje, chociaż zdarzają się też perełki. Najciekawszym fragmentem w tym siódmym tomie za rok 1960 – im dalej od ‘56 r. tym gorzej na linii Kościół-państwo – jest ten pod datą 11 stycznia. Prymas relacjonuje swoje spotkanie z Władysławem Gomułką, pierwszym sekretarzem PZPR” – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA