Otwórz player w nowym oknie

Witold Repetowicz: Zgoda USA na wprowadzenie izraelskich dronów w przestrzeń powietrzną Iraku może wywołać niepożądane skutki

Witold Repetowicz: Zgoda USA na wprowadzenie izraelskich dronów w przestrzeń powietrzną Iraku może wywołać niepożądane skutki

„Irakijscy szyici oskarżyli Stany Zjednoczone o umożliwienie wprowadzenia w iracką przestrzeń powietrzną dronów izraelskich. Irakijczycy zapowiedzieli, że będą się bronić. (...) Zgoda USA może wywołać bardzo poważne konsekwencje. Cała sytuacja nie służy wykańczaniu Państwa Islamskiego. Jakbyśmy nie oceniali szyicki oddziałów, to należy przyznać, że odegrały one kluczową rolę w zniszczeniu Państwa Islamskiego w Iraku” – powiedział w poranku „Siódma 9” redaktor Witold Repetowicz. W rozmowie z Karolem Gacem ekspert portalu Defence24.pl mówił o obecnej kondycji Państwa Islamskiego.

„Pokonanie Państwa Islamskiego można odbierać w podwójnym wymiarze: terytorialno-militarnym i ideologiczno-terrorystycznym” – powiedział Witold Repetowicz, który stwierdził, że o ile w pierwszym przypadku ISIS zostało praktycznie wyparte z większości terytoriów na Bliskim Wschodzie, o tyle nadal jest ono mocno aktywne na polu terrorystycznym i ideologicznym.

„W grudniu 2017 roku cały Irak został wyzwolony przez wojska irackie, a w marcu 2019 r. Kurdowie z Syryjskich Sił Demokratycznych zdobyli ostatnia redutę IS” – dodał rozmówca Karola Gaca.

„W swojej aktywności terrorystycznej Państwo Islamskie miało i ma rożnych sojuszników. Pewne więzi nie zostały ucięte i ISIS nadal ma możliwości terrorystyczne” – stwierdził gość poranka, który przyznał, że za aktywność terrorystyczną Państwa Islamskiego winę ponosi także polityka części państw europejskich. Według eksperta negatywną rolę w całej sprawie odgrywa także Turcja.

„Atmosfera, w której Turcja grozi inwazją na Syrię Północno-Wschodnią nie służy temu, żeby wykończyć Państwo Islamskie. Aktywa ISIS są głownie w Turcji” – powiedział gość poranka.

Pod koniec rozmowy poruszono wątek ostatnich ataków Sił Powietrznych Izraela na cele w Iraku.

„Irakijscy szyici oskarżyli Stany Zjednoczone o umożliwienie wprowadzenia w iracką przestrzeń powietrzną dronów izraelskich. Irakijczycy zapowiedzieli, że będą się bronić. (...) Zgoda USA może wywołać bardzo poważne konsekwencje. Cała sytuacja nie służy wykańczaniu Państwa Islamskiego. Jakbyśmy nie oceniali szyicki oddziałów, to należy przyznać, że odegrały one kluczową rolę w zniszczeniu Państwa Islamskiego w Iraku” – powiedział redaktor portalu Defence24.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA