Otwórz player w nowym oknie

Remigiusz Forycki o spotkaniu premier Szydło z prezydentem Macronem: „Nie ma co liczyć, by te rozmowy były merytorycznie bardzo poważne”

Remigiusz Forycki o spotkaniu premier Szydło z prezydentem Macronem: „Nie ma co liczyć, by te rozmowy były merytorycznie bardzo poważne”

To będzie pierwsze takie spotkanie od niemal pół roku. W południe w Pałacu Elizejskim w Paryżu francuski prezydent Emmanuel Macron spotka się z polską premier Beatą Szydło. Przywódcy mają rozmawiać o 10 najważniejszych kwestiach zarówno w relacjach dwustronnych, jak i europejskich. Spotkanie komentował w poranku „Siódma - Dziewiąta” prof. Remigiusz Forycki z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. „Macron ma tak dużo problemów i cały czas rozpętuje nowe, że nie ma co liczyć, by te rozmowy były merytorycznie bardzo poważne” – podkreślił.

„Stosunki polsko-francuskie wydają się być trudne, ale się ocieplają. Ważna była wizyta ministra Antoniego Macierewicza we Francji, podczas której nastąpił przełom w sprawach obrony. Francuzi są na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o sprawy wojskowe. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo i w jego zapewnieniu w Europie Francja odgrywa kluczową rolę. Dobre relacje między Polską a Francją nawet jeśli nie wynikają z miłości, to na pewno z rozsądku”.

Francja to nie tylko prezydent Francji Emmanuel Macron. We francuskim rządzie jest wiele osób, z którymi można rozmawiać.

„Obecny minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian był wcześniej ministrem obrony. W ciągu dwóch lat 16 razy odwiedził nasz kraj. Zna Polskę i ma do niej pozytywny stosunek. To osoba, na którą warto stawiać i prowadzić dialog merytoryczny”.

„To będzie bardzo ważne, choć bardzo krótkie spotkanie” – ocenił prof. Remigiusz Forycki.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA