Otwórz player w nowym oknie

Klara Czerniewska-Andryszczyk (DESA-Unicum) na temat aukcji dzieł sztuki

Klara Czerniewska-Andryszczyk (DESA-Unicum) na temat aukcji dzieł sztuki

"Prace Tomasza Tatarczyka są dosyć rzadkie, ze względu na to, że artysta żył dosyć krótko. Wspomniane prace są niezwykle wyrafinowane. Oddziałują minimalistyczną estetyką” – powiedziała w Poranku „Siódma 9” Klara Czerniewska-Andryszczyk - przedstawicielka DESA-Unicum. W rozmowie z Piotrem Otrębskim opowiadała o rynku dzieł sztuki w Polsce.

Kanon jest budowany nie tylko przez historyków sztuki, ale też przez kulturę i popkulturę. W warszawskim domu aukcyjnym można oglądać prace, które wkrótce trafią do prywatnych kolekcji. DESA-Unicum planuje w najbliższym czasie kilka aukcji. Te najważniejsze to «Prace na Papierze. Sztuka Współczesna» i «Nowa Figuracja - Nowa Ekspresja». Na wystawie przed-aukcyjnej dzieła takich mistrzów jak: Jarosław Modzelewski, Edward Dwurnik, Tadeusz Kantor, Franciszek Starowieyski, Tadeusz Dominik, Ryszard Grzyb, Andrzej Wróblewski, czy Jan Lebenstein. Jedną z najdroższych prac może być wielkoformatowe dzieło Tomasza Tatarczyka "Czarne wzgórze". Spodziewana kwota to nawet 120 tys. zł.

Jak mówiła w Poranku „Siódma9” Klara Czerniewska-Andryszczyk z DESA-Unicum, Tatarczyk jest bardzo ceniony przez innych twórców, a także przez krytyków sztuki.

"Prace Tomasza Tatarczyka są dosyć rzadkie, ze względu na to, że artysta żył dosyć krótko. Wspomniane prace są niezwykle wyrafinowane. Oddziałują minimalistyczną estetyką” – powiedziała przedstawicielka DESA-Unicum.

Tatarczyk ukazywał w swoich pracach najczęściej otoczenie domu w okolicach Kazimierza nad Wisłą. Dom aukcyjny zapowiada dzisiejszą licytację obrazem Jana Lebensteina. Przedstawicielka DESY zwróciła uwagę na historię tego dzieła.To jedyna praca polskiego artysty, która była częścią słynnej kolekcji Rockefellerów. Piotr Otrębski pytał ekspertkę m.in. dlaczego bardzo oszczędne prace Władysława Strzemińskiego są wyżej cenione niż prace Lebensteina i czym wyraża się artyzm obrazu "Traktor" Andrzeja Wróblewskiego. Aukcja "Prace na Papierze. Sztuka Współczesna" dziś wieczorem, aukcja "Nowa Figuracja - Nowa Ekspresja" 12 września.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA