Otwórz player w nowym oknie

Michał Kolanko: W tworzeniu dobrych konwencji wyborczych PiS ściga się sam ze sobą

Michał Kolanko: W tworzeniu dobrych konwencji wyborczych PiS ściga się sam ze sobą

„Jeśli chodzi o tworzenie konwencji, o sposób ich oprawy i organizacji, to Prawo i Sprawiedliwość ma odpowiednie know-how. W zasadzie PiS ściga się teraz sam ze sobą. Sobotnią konwencję porównałbym z konwencją Platformy z Ergo Areny w 2011 roku. PO była w tamtym czasie partią władzy, szła po drugą kadencję, a Donald Tusk znajdował się w dobrej pozycji politycznej” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Michał Kolanko („Rzeczpospolita”). W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił o strategii wyborczej PiS i PO.

„Wszystkie propozycje zgłoszone podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak wcześniejsza «piątka Kaczyńskiego”, są uważnie i dokładnie przebadane i sprawdzone. PiS bardzo precyzyjnie chce zmobilizować konkretne grupy społeczne. Wydaje się, że pomysł z płacą minimalną, jak i z kolejną emeryturą, przysłuży się PiS-owi przy mobilizacji wyborców. Seniorzy to bardzo niezawodna i zdyscyplinowana grupa społeczna” – powiedział redaktor Kolanko, który zauważył, że podwyższenie płacy minimalnej do poziomu proponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, będzie oznaczać także podwyższenie płac w sferze budżetowej.

W rozmowie z Piotrem Otrębskim redaktor Kolanko skomentował ostatnie poczynania Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem zastąpienie Grzegorza Schetyny Małgorzatą Kidawą-Błońską jako potencjalnym premierem z ramienia KO, jest dobrym posunięciem Schetyny.

„Ten ruch wskazuje na to, że Grzegorz Schetyna chce zrobić wszystko, żeby można było te wybory wygrać lub chociaż osiągnąć w nich jak najlepszy wynik. Istnieje scenariusz, jedyny realny dla opozycji, że PiS wygra wybory, ale nie będzie rządził, bo to opozycja będzie miała większość” – stwierdził redaktor „Rzeczpospolitej”.

Redaktor odniósł się także do kampanii wyborczej prowadzonej przez PiS na Śląsku.

„Kampania wyborcza na Śląsku pokazuje jak w soczewce obecne trendy, tzn. PiS nie odpuszcza dużych miast i metropolii. Władze partii chcą pokazać, że nie jest to tylko partia prowincji. Wydaje się, że przesłanie modernizacyjne i społeczne premiera Morawieckiego może zadziałać na Śląsku” – twierdził Kolanko.

Rozmówca Piotra Otrębskiego powrócił jeszcze do podsumowania sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

„PiS jeśli chodzi o tworzenie konwencji, o sposób ich oprawy i organizacji, ma odpowiednie know-how. W zasadzie ściga się sam ze sobą. Porównałbym tę konwencję z konwencją Platformy z Ergo Areny w 2011 roku. PO była w tamtym czasie partią władzy, szła po drugą kadencję, a Donald Tusk znajdował się w dobrej pozycji politycznej” – powiedział Michał Kolanko, którego zdaniem z ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapamiętamy proste, łatwe do zapamiętania hasła.

„Poza rozmachem, zapamiętamy zapowiedzi zwiększonej płacy minimalnej i tzw. hattrick Kaczyńskiego. PiS wprowadza hasła, które łatwo się zapamiętuje. PO ma wiele ciekawych propozycji programowych, ale ma problem z mówieniem w takim języku, który przekładałby się na proste hasła” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA