Otwórz player w nowym oknie

Wojciech Zabłocki: Warto zastanowić się nad wydzieleniem Warszawy od Mazowsza

Wojciech Zabłocki: Warto zastanowić się nad wydzieleniem Warszawy od Mazowsza

„Zupełnie inne są problemy mieszkańców okolic Ciechanowa, Radomia, czy Siedlec, a zupełnie inne Konstancina, Piaseczna, Wołomina czy Warszawy. Jako radny Województwa Mazowieckiego sam przekonałem się o tym, że specyfika tych miejsc jest na tyle różna, że warto zastanowić się nad tym, czy takiego podziału nie dokonać” – powiedział w poranku „Siódma 9” Wojciech Zabłocki, radny Województwa Mazowieckiego. W rozmowie z Piotrem Otrębskim mówił na temat pomysłu stworzenia odrębnej metropolii warszawskiej.

Rozmowa poranka rozpoczęła się od omówienia pomysłu wydzielenia Warszawy z Mazowsza i stworzenia metropolii warszawskiej.

„Zupełnie inne są problemy mieszkańców okolic Ciechanowa, Radomia, czy Siedlec, a zupełnie inne Konstancina, Piaseczna, Wołomina czy Warszawy. Jako radny Województwa Mazowieckiego sam przekonałem się o tym, że specyfika tych miejsc jest na tyle różna, że warto zastanowić się nad tym, czy takiego podziału nie dokonać” – powiedział radny Województwa Mazowieckiego.

Wojciech Zabłocki nie zgodził się z marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem, który stwierdził, że wydzielenie Warszawy spowoduje ogromne kłopoty finansowe dla województwa mazowieckiego (80 % dochodu regionu pochodzi ze stolicy).

„Uważam, że stworzenie metropolii warszawskiej stworzyłoby dla Mazowsza większą możliwość bezpośredniego pozyskania funduszy z Unii Europejskiej. Oczywiście wiem, że marszałek Struzik będzie bronił swojego stanowiska, ale obecny stan rzecz nie służy Mazowszu” – powiedział radny Zabłocki, który zauważył, że idea stworzenia oddzielnej metropolii jest praktykowane w wielu miastach Unii Europejskiej.

W rozmowie poranka gość Piotra Otrębskiego ocenił trwającą kadencję prezydenta Warszawy – Rafała Trzaskowskiego.

„Rafał Trzaskowski nie nadzoruje spraw, które są istotne i wycofuje się z kolejnych obietnic. Chodzi m.in. o kolejne linie metra, o budowy estakad nad niektórymi ciągami komunikacyjnymi, o domknięcie wschodniej obwodnicy śródmiejskiej, itd. Jest on politykiem, który obiecuje, że coś wykona, a po kilku miesiącach mówi, że jednak nie da rady, mimo że ma przed sobą jeszcze kilka lat prezydentury. Takiej kapitulacji jeszcze nie widziałem w polityce” – powiedział Wojciech Zabłocki.

Polityk odniósł się też do słów byłego radnego PO, a obecnie kandydata PiS do Senatu, Lecha Jaworskiego, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim przekonywał, że jego zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz w czasie swojej prezydentury nie wiedziała o nieprawidłowościach związanych z reprywatyzacją w Warszawie.

„Taka informacja jeszcze gorzej świadczy o byłej pani prezydent. Świadczy to o tym, że nie wiedziała ona o tym co się dzieje w mieście, którym zarządzała przez trzy kadencje. Wychodzi na to, że nie czytała interpelacji, nie słuchała obrad Rady Miasta, nie wiedziała, że są odpowiednie ruchy lokatorskie, które informowały o nieprawidłowościach” – stwierdził gość poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA