Otwórz player w nowym oknie

Ks. Michał Olszewski: Rodzina przeżywa kryzys, ale żyjąc w XXI wieku ta rodzina ma też niesamowite możliwości

Ks. Michał Olszewski: Rodzina przeżywa kryzys, ale żyjąc w XXI wieku ta rodzina ma też niesamowite możliwości

„Rodzina przeżywa kryzys, ale żyjąc w XXI wieku ta rodzina ma też niesamowite możliwości. Trzeba te szanse wykorzystywać” – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Michał Olszewski, rzecznik prasowy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. W rozmowie z Karolem Gacem opowiadał o V Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji.

W ostatniej rozmowie poranka rozmawialiśmy o V Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji. Tematem przewodnim tego wydarzenia jest rodzina i jej rola w społeczeństwie, a tegoroczny kongres będzie przebiegał pod hasłem „Radość i Miłość”. 

„Zainspirowały nas badania przeprowadzane na dużej grupie młodych ludzi w kontekście synodu Archidiecezji Łódzkiej. Badania wykazały, że niezależnie od tego czy deklarowali się jako osoby wierzące, czy też nie, pragnieniem tych ludzi była rodzina. To było bardzo inspirujące” – powiedział ks. Olszewski zauważając, że jest to wynik bardzo ciekawy w kontekście wyników badań, które wskazują, że jedno na trzy małżeństwa w Polsce się rozpada.

Kongresy pomyślane są w taki sposób, że nie są one jedynie wydarzeniami ewangelizacyjnymi.

„Są to wydarzenia, które mają kilka płaszczyzn. Dają narzędzie do pracy w konkretnym temacie. Dwa lata temu byli bierzmowani, teraz zajmujemy się rodziną(…) Kongresy diagnozują pewną rzeczywistość” – podkreślił gość poranka, który uszczegółowił plan Kongresu.

„Kongres rozpoczniemy w czwartek od forum o Amoris Laetitia. Jest to bardzo ważny dokument, trochę zdemonizowany w Polsce, a niesłusznie. Chcemy pokazać piękno tej adhortacji, jej łączność z nauczaniem Kościoła, choćby z tym co o rodzinie i małżeństwie mówił Jan Paweł II. Wieczorem zacznie się Kongres, który posiada 4 elementy. Rano są rekolekcje, drugim etapem są konferencje, trzecim warsztaty, a na końcu jest wydarzenie ewangelizacyjne, czyli rodzinny piknik” – powiedział rzecznik KEP ds. nowej ewangelizacji.

Pod koniec rozmowy ks. Olszewski powiedział jeszcze jedne bardzo ważne słowa.

„Rodzina przeżywa kryzys, ale żyjąc w XXI wieku ta rodzina ma też niesamowite możliwości. Trzeba te szanse wykorzystywać” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Tegoroczny Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Gnieźnie i potrwa od 24 do 27 października.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA