Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Krzyżak: Synody, które odbyły się za papieża Franciszka, także synod o Amazonii, są rozpoczęciem procesu rozeznawania

Tomasz Krzyżak: Synody, które odbyły się za papieża Franciszka, także synod o Amazonii, są rozpoczęciem procesu rozeznawania

„Ja te synody, które były za papieża Franciszka, także ten synod, które zajmowały się bardzo ważnymi tematami i z których to synodów my jako obserwatorzy wyciągaliśmy naszym zdaniem bardzo kontrowersyjne sprawy, traktuję jako kwestię rozpoczęcia pewnego procesu rozeznawania, czy ta droga, na której jesteśmy, jest drogą właściwą” – powiedział w poranku „Siódma 9” Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej”. W rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł się do zakończenia synodu o Amazonii.

Zapytany, jakie zapisy dokumentu posynodalnego uważa za najważniejsze, odpowiedział:

„Moim zdaniem to powrót do ewangelizacji tego kontynentu, zapał duszpasterski, wyjście do ludzi, tłumaczenie Biblii na języki lokalne, kwestia inkulturacji tych wszystkich ludzi, którzy tam mieszkają w Amazonii. Myślę, że ważne elementy to te zwracające uwagę na ekologię”.

„Nie jest dla mnie najważniejszym punktem kwestia ewentualnego wyświęcania żonatych mężczyzn na księży. Tak samo nie jest dla mnie bardzo istotnym punktem kwestia ewentualnego rozszerzenia posług dla kobiet” – zaznaczył gość poranka i tłumaczył:

„Dlaczego mówię o tym spokojnie i bez emocji? Dlatego że mnie z czystym sumieniem można zaliczyć do partii, którą stworzył w Kościele papież Franciszek. Wydaje mi się, że rozumiem tego papieża. On od początku swojego pontyfikatu powtarza bardzo ważne słowa, które człowiek zrozumie, jak poczyta Ignacego Loyolę – chodzi o rozeznanie. Papież Franciszek, co jest też niezauważane, właściwie we wszystkich swoich najważniejszych dokumentach posługuje się takim sformułowaniem: «czas jest ważniejszy niż przestrzeń». Czas rozumiany jako coś, co się zaczęło na początku świata i skończy się na jego końcu. Przestrzeń rozumiana jako pewnego rodzaju ograniczenie. Dla mnie jest nim data moich urodzin i data mojej śmierci. Papież mówi, że często mamy tendencję do zawładnięcia rzeczywistością, że chcemy, żeby wszystkie procesy, które uruchomiliśmy, skończyły się już teraz, za naszego życia. A on mówi: «Nie. Oddajcie prymat czasowi. Uruchomcie procesy i zobaczcie, co się będzie działo». Ja te synody, które były za papieża Franciszka, także ten synod, które zajmowały się bardzo ważnymi tematami i z których to synodów my jako obserwatorzy wyciągaliśmy naszym zdaniem bardzo kontrowersyjne sprawy, traktuję jako kwestię rozpoczęcia pewnego procesu rozeznawania, czy ta droga, na której jesteśmy, jest drogą właściwą”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA