Otwórz player w nowym oknie

Jan Maria Jackowski: Teoretycznie jest możliwa koalicja z PSL, ale w obecnych realiach politycznych jest ona bardzo mało prawdopodobna

Jan Maria Jackowski: Teoretycznie jest możliwa koalicja z PSL, ale w obecnych realiach politycznych jest ona bardzo mało prawdopodobna

„Teoretycznie jest możliwa koalicja z Polskim Stronnictwem Ludowym, ale w obecnych realiach politycznych jest ona bardzo mało prawdopodobna. Taka koalicja musiałaby funkcjonować nie tylko w Senacie, ale także w Sejmie. Po co zawierać taką koalicję, skoro PiS ma samodzielną większość w izbie niższej?” – powiedział w poranku „Siódma 9” senator Jan Maria Jackowski (PiS). W rozmowie z Piotrem Otrębskim analizował wyniki wyborów do Senatu.

Na początku wtorkowej rozmowy Gość Poranka oceniał kampanię PiS do Senatu. Zdaniem senatora Jackowskiego Prawo i Sprawiedliwość miało szansę uzyskać lepszy wynik w tegorocznych wyborach.

„Popełniono pewne błędy. Gdyby np. profesor Stanisławek startował w wyborach w Lublinie to wszystko wskazuje na to, że PiS uzyskałby tam mandat. Zaniedbano też kampanię w Koszalinie, gdzie minimalnie wygrał senator Gawłowski, na którym ciążą zarzuty korupcyjne” – powiedział senator PiS-u.

Rozmówca Piotra Otrębskiego oceniał układ sił w nowym Senacie.

„Siły w Senacie są bardzo wyrównane. Z praktyki wiem, że nigdy nie jest tak, że na każdym posiedzeniu jest sto procent składu Izby Wyższej” – mówił Jan Maria Jackowski.

„Kto ma przewagę w Senacie okaże się 12 listopada” – stwierdził senator Jackowski.

„Po stronie opozycji jest ogromna determinacja do tego, żeby odbić Senat. Senat jest przyczółkiem opozycji i poligonem doświadczalnym dla ich politycznych strategii, m.in. w kontekście przyszłorocznych wyborów prezydenckich” – powiedział gość poranka „Siódma 9” dodając, że kandydatem PiS na marszałka Senatu pozostaje Stanisław Karczewski.

W rozmowie poruszono wątek senatora Jana Filipa Libickiego (PSL), który wg. niektórych doniesień medialnych mógłby dołączyć do Prawa i Sprawiedliwości.

„Pan senator Libicki jasno powiedział, że nie będzie współpracował z Prawem i Sprawiedliwością w zakresie wyboru prezydium Senatu. Mógłby zmienić zdanie, gdyby ustalona została koalicja PiS-u z PSL-em. Teoretycznie jest ona możliwa, ale w obecnych realiach politycznych, bardzo mało prawdopodobna. Taka koalicja musiałaby funkcjonować nie tylko w Senacie, ale także w Sejmie. Po co zawierać taką koalicję, skoro PiS ma samodzielną większość w izbie niższej?” – pytał senator.

Pod koniec rozmowy dotknięto tematu zbliżających się wyborów prezydenckich. Senator Jackowski potwierdził, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2020 roku będzie prezydent Andrzej Duda.

„Pan prezydent Andrzej Duda jest pewnym kandydatem naszego ugrupowania. Mówił o tym w sierpniu prezes Jarosław Kaczyński. Prezydent Duda jest popularnym i aktywnym prezydentem” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA