Otwórz player w nowym oknie

Dorota Glica: Polacy na Białorusi i Ukrainie dzięki akcji „Polak z sercem” czują się częścią naszej wspólnoty, bo widzą, że o nich w Polsce pamiętamy

Dorota Glica: Polacy na Białorusi i Ukrainie dzięki akcji „Polak z sercem” czują się częścią naszej wspólnoty, bo widzą, że o nich w Polsce pamiętamy

„Polacy na Białorusi i Ukrainie, którym pomagamy w ramach akcji «Polak z sercem», są bardzo wdzięczni i zadowoleni, że my w Polsce o nich pamiętamy. Dzięki temu czują się częścią naszej wspólnoty, czują się Polakami. Są zdziwieni, że młodzi tam przyjeżdżają z pomocą. Są to bardzo wzruszające spotkania” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Dorota Glica. W rozmowie z Jarosławem Wydrą opowiedziała o akcji „Polak z sercem” organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, której druga edycja rusza w poniedziałek.

„Pomóc można na kilka sposobów. Najważniejszym sposobem jest zbiórka żywności, która odbędzie w dniach 11-24 listopada. Odbędzie się ona w sklepach, szkołach i na terenie parafii. Wtedy do naszych wolontariuszy, którzy będą specjalnie oznaczeni, będzie można przynieść produkty spożywcze, chemiczne, także produkty do świetlic, czyli papiernicze. Wolontariusze będą też mieli puszki i będzie można wesprzeć akcję finansowo. Drugi sposób to wysłanie smsa o treści «Kresy» pod nr 72052 (2,46 zł z VAT). Trzeci sposób to wpłacenie pieniędzy na konto fundacji dla młodzieży. Działa ona z ramienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży” – tłumaczyła.

Zapytana, jakie są tam potrzeby Polaków, odpowiedziała:

„Młodzież, która była tam w zeszłym roku, zobaczyła na żywo, że te potrzeby są naprawdę bardzo duże. Rozpoczynając akcję, mieliśmy założenie, że pomagamy tam ludziom młodym. Na miejscu okazało się, że tej pomocy oczekują przede wszystkim seniorzy i rodziny wielodzietne. (…) Jakość życia jest tam dużo niższa niż w Polsce. Oni naprawdę potrzebują pomocy”.

„Ludzie są bardzo wdzięczni i zadowoleni, że my w Polsce o nich pamiętamy. Dzięki temu czują się częścią naszej wspólnoty, czują się Polakami. Są zdziwieni, że młodzi tam przyjeżdżają z pomocą. Są to bardzo wzruszające spotkania” – zaznaczyła.

Więcej informacji można znaleźć na stronie KSM.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA