Otwórz player w nowym oknie

Mateusz Kosiński: Kandydatura prof. Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów TK jest manifestacją siły i formą docenienia

Mateusz Kosiński: Kandydatura prof. Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów TK jest manifestacją siły i formą docenienia

„Nominacja prof. Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na kandydatów na sędziów TK jest manifestacją siły i formą docenienia polityków, którzy byli rzucani na trudne fronty podczas ostatniej kadencji parlamentu. (...) Jeśli władze partii chcą docenić pracę p. Piotrowicza, to powinny trochę odczekać. Po ostatniej negatywnej weryfikacji wyborczej Stanisława Piotrowicza, nominowanie go na stanowisko bardzo ważne i medialne nie jest dobrym pomysłem” – powiedział w poranku „Siódma 9” Mateusz Kosiński (Tygodnik Solidarność). W rozmowie z Jarosławem Wydrą analizował ostatnie wybory Prawa i Sprawiedliwości w kontekście obsady gremium Trybunału Konstytucyjnego.

Pierwsza rozmowa czwartkowego poranka rozpoczęła się od omówienia najnowszego wydania „Tygodnika Solidarność”.

„Tematem przewodnim numeru jest pop-kultura w historii. W najnowszym «Tygodniku Solidarność» zastanawialiśmy się nad tym jak promować polską historię poprzez pop-kulturę. Obok prowadzenia pracy naukowej, historię należy umieć odpowiednio sprzedać. Bardzo dobrze robią to Amerykanie, którzy poprzez seriale, gry komputerowe i komiksy opowiadają o swoich najważniejszych narodowych wydarzeniach. W najnowszym wydaniu «Tygodnika» dołączamy do nurtu promocji historii, umieszczając 6-stronicowy komiks poświęcony 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka” – powiedział Mateusz Kosiński, zachęcając także do zapoznania się z artykułem dotyczącym holenderskiej Bredy, wyzwolonej przez Polaków w październiku 1944 roku.

„Niedawno obchodziliśmy 75. rocznicę wyzwolenia Bredy. Na uroczystych obchodach w Holandii obecna była m.in. polska para prezydencka. To piękne wydarzenie pokazało do czego powinna zmierzać polska polityka historyczna. Poprzez gen. Stanisława Maczka staramy się promować naszą historię” – dodał redaktor.

W dalszej części rozmowy dyskutowano m.in. o pomyśle nominacji Stanisława Piotrowicza i prof. Krystyny Pawłowicz na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

„Jest to manifestacja siły i forma docenienia polityków, którzy byli rzucani na trudne fronty podczas ostatniej kadencji parlamentu. (...) Jeśli władze partii chcą docenić pracę p. Piotrowicza, to powinny trochę odczekać. Po ostatniej negatywnej weryfikacji wyborczej Stanisława Piotrowicza, nominowanie go na stanowisko bardzo ważne i medialne nie jest dobrym pomysłem ”  – powiedział dziennikarz.

„W trudnym położeniu znajduje się teraz prezydent Duda. Jeśli będzie usiłował zablokować którąś z kandydatur to może odwrócić od siebie część radykalnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli zaś zgodzi się na tę kandydaturę (a ponoć nie jest z niej zadowolony) to ukaże swoją uległość” – dodał Mateusz Kosiński.

Pod koniec rozmowy gość poranka skomentował decyzję Donalda Tuska dotyczącą rezygnacji ze startu w zbliżających się wyborach prezydenckich.

„Były premier nie lubi przegrywać. Ma już za sobą przegraną w wyborach prezydenckich w 2005 roku. Ta porażka bardzo dużo go kosztowała. Wybory prezydenckie są wyborami bardzo personalnymi. Donald Tusk wie, że gdyby teraz przegrał, to byłby skończony w polityce” – powiedział Mateusz Kosiński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA