Otwórz player w nowym oknie

Anna Przetakiewicz: Jedna złotówka przekazana na Banki Żywności to 8 kg uratowanej żywności

Anna Przetakiewicz: Jedna złotówka przekazana na Banki Żywności to 8 kg uratowanej żywności

„Mówimy, że jedna złotówka przekazana na Banki Żywności to jest 8 kg uratowanej żywności. Tyle jesteśmy w stanie faktycznie uratować za tę złotówkę. Z tego można przyrządzić około 16 posiłków. Czyli jedna złotówka równa się 16 posiłkom” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Anna Przetakiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności. W rozmowie z Anną Czytowską opowiedziała o działalności Banków Żywności i zachęciła, żeby podzielić się żywnością, która zostaje po świętach w naszych domach.

„Mówi się, że jedna na trzy przyniesione do domu torby zakupów spożywczych ląduje po świętach w koszu na śmieci” – mówiła.

Jak zaznaczyła: „Wyrzucając jedzenie, szkodzimy i społecznie, i ekologicznie. Marnowanie żywności to przecież bardzo duży problem ekologiczny. Jedna wyrzucona kanapka z sercem to ok. 90 l wody, które zostały wykorzystane w trakcie produkcji wszystkich jej składników”.

Jest wiele sposobów, żeby rozsądnie gospodarować żywnością. Jak tłumaczyła Anna Przetakiewicz:

„Jak nie jesteśmy w stanie zjeść tej żywości w czasie świąt, najlepiej ją zamrozić i odmrozić w momencie, kiedy najdzie nas na to ochota. Można też się tą żywnością podzielić. W okolicach świąt uruchamia się akcja «Podzielmy się». To inicjatywa prowadzona od paru lat, której organizatorzy odbierają żywność nawet z domów prywatnych. Można się zgłosić przez stronę podzielmysie.pl i zadeklarować chęć oddania żywności, której po prostu nie spożyliśmy”.

Banki Żywności prowadzą także akcję „Stoliczku, nakryj się”.

„To druga edycja kampanii, którą prowadzimy w okolicach świąt. Zbieramy pieniądze na transport, na magazyny, na opłacenie wszystkich kosztów eksploatacyjnych, które wiążą się z naszą działalnością”.

Jak działają Banki Żywności?

„Odbieramy żywność od producentów i od sklepów, żywność zapakowaną, która jest z jakichś względów niesprzedana, ale wciąż w dacie przydatności. My ją przekazujemy organizacjom charytatywnym. Te organizacje albo z niej przyrządzają posiłki, albo przekazują beneficjentom, osobom, które jej potrzebują, a nie stać ich na to, żeby samodzielnie ją nabyć”.

„Mówimy, że jedna złotówka przekazana na Banki Żywności to jest osiem kg uratowanej żywności. Tyle jesteśmy w stanie faktycznie uratować za tę złotówkę. Z tego można przyrządzić około 16 posiłków. Czyli jedna złotówka równa się 16 posiłkom” – podkreśliła.

Więcej informacji można znaleźć na stronie bankizywnosci.pl.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA