Otwórz player w nowym oknie

Jakub Wiech: Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest dla Polski praktycznie niemożliwe

Jakub Wiech: Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest dla Polski praktycznie niemożliwe

„Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest dla Polski praktycznie niemożliwe. (…) Rząd kupuje teraz czas w ujęciu strategicznym, bo wiąże negocjacje o neutralności klimatycznej z negocjacjami nowej perspektywy budżetowej” – powiedział w poranku „Siódma 9” red. Jakub Wiech (Energetyka24.com). W rozmowie z Anną Czytowską mówił o unijnym szczycie klimatycznym.

Pod koniec ubiegłego tygodnia zakończył się szczyt Rady Europejskiej dotyczący klimatu. Polska jako jedyny kraj UE uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej w roku 2050. Według redaktora Wiecha polski rząd powinien wstrzymać się z uznaniem tego za sukces.

„Państwa UE przyjęły do wiadomości, że Polska, z racji swojego profilu gospodarczego, nie jest w stanie wypełnić wspomnianego celu. Pytanie jak przełoży się to na ustawodawstwo unijne. Temat naszej neutralności będzie wracał, wróci w czerwcu 2020 roku na kolejnym szczycie UE. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, czy mamy jakiś rabat klimatyczny, czy też nie”

„Osiągnięcie neutralności do 2050 r. jest dla Polski praktycznie niemożliwe. (…) Rząd kupuje teraz czas w ujęciu strategicznym, bo wiąże negocjacje o neutralności klimatycznej z negocjacjami nowej perspektywy budżetowej. Próbuje w ten sposób zastąpić bardzo słabą talię kart atutowych (jeśli chodzi o klimat), szerszą i ważniejszą talią kart atutowych (jeśli chodzi o budżet unijny). Ciężko powiedzieć czy odniesiemy sukces w tej materii”

W Madrycie odbył się szczyt klimatyczny COP 25. Uczestnicy szczytu nie doszli do porozumienia.

„Nikt po tym szczycie nie spodziewał się spektakularnych sukcesów, ale myślę, że jest duży zawód związany z tym, że państwa nie były w stanie dojść do współpracy w fundamentalnej kwestii w zakresie gospodarki emisjami i naliczania redukcji emisji” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA