Otwórz player w nowym oknie

Marianna Chlebowska: W Jemenie na 30 mln osób 19,7 mln nie ma dostępu do lekarza. Chcemy wesprzeć funkcjonowanie tamtejszej przychodni

Marianna Chlebowska: W Jemenie na 30 mln osób 19,7 mln nie ma dostępu do lekarza. Chcemy wesprzeć funkcjonowanie tamtejszej przychodni

„Caritas Polska w zeszłym roku rozpoczęła projekt pomocowy razem z Polską Akcją Humanitarną. Wsparliśmy przychodnię medyczną we wsi Imran. (...) Dlaczego zaangażowaliśmy się w ten sposób? Dlatego że organizacje pomocowe widzą potrzeby w dwóch największych sektorach. Pierwszy to sektor żywnościowy i bardzo dużo organizacji pomoc żywnościową niesie. Drugi to sektor zdrowia – sytuacja wygląda tak, że dwóch na trzech Jemeńczyków nie ma dostępu do lekarza. W Jemenie mieszka około 30 mln osób, a 19,7 mln nie ma dostępu do lekarza. W przypadku choroby nie pozostaje nic poza modlitwą. Nie można zbadać się, dostać leków, jak możemy to zrobić w Polsce” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Marianna Chlebowska z Caritas Polska. W rozmowie z Jarosławem Wydrą przybliżyła sytuację, jaka panuje w Jemenie w związku z kryzysem humanitarnym i opowiedziała o akcji pomocowej Caritas i Polskiej Akcji Humanitarnej.

Jak zaznaczyła, do kilku lat sytuacja w Jemenie jest bardzo trudna.

„Niestety w Jemenie obserwujemy już od dłuższego czasu dosyć duży impas. Wojna wybuchła w 2015 r., więc w marcu będzie rocznica pięciu lat tej wojny domowej. Nie widać niestety dobrych perspektyw na jej zakończenie. To jest wojna – można powiedzieć – zastępcza, dlatego że mamy strony jemeńskie, wewnętrzne, które ze sobą walczą, ale w szerszej perspektywie uczestniczą też państwa trzecie, czyli Arabia Saudyjska, Iran, które też mają wsparcie różnych innych większych mocarstw. Dopóki pewne porozumienie nie zostanie osiągnięte na wysokim poziomie, do tego momentu Jemeńczycy na lokalnym poziomie będą ze sobą walczyć”.

„Caritas Polska w zeszłym roku rozpoczęła projekt pomocowy razem z Polską Akcją Humanitarną. Wsparliśmy przychodnię medyczną we wsi Imran. To wieś położona 50 km na zachód od miasta Aden. Aden to dosyć duże, ważne miasto w Jemenie. Dlaczego zaangażowaliśmy się w ten sposób? Dlatego że organizacje pomocowe widzą potrzeby w dwóch największych sektorach. Pierwszy to sektor żywnościowy i bardzo dużo organizacji pomoc żywnościową niesie. Drugi to sektor zdrowia – sytuacja wygląda tak, że dwóch na trzech Jemeńczyków nie ma dostępu do lekarza. W Jemenie mieszka około 30 mln osób, a 19,7 mln nie ma dostępu do lekarza. W przypadku choroby nie pozostaje nic poza modlitwą. Nie można zbadać się, dostać leków, jak możemy to zrobić w Polsce” – opowiadała.

Jak mówiła, potrzeba dalszego wsparcia, żeby przychodnia mogła funkcjonować.

„Ta przychodnia funkcjonowała od wielu lat. Została częściowo zniszczona w 2015 roku i od tego czasu m.in. ze względu na brak środków finansowych jej funkcjonowanie było zawieszone, bardzo rzadkie, nie było leków, nie było personalu. Nam udało się ją odremontować dzięki dotacji z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Natomiast dotacje mają to do siebie, że się kończą, że są bardzo uwarunkowane czasowo i ta pomoc zakończyła się w grudniu. W tym momencie chcemy dalej wspierać tę klinikę, ale jej wsparcie będzie zależało tylko od tego, czy uzbieramy środki finansowe na jej funkcjonowanie”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Caritas Polska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA