Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Krzyżak: „Wanda Półtawska jest osobą, która ma bardzo wyrazisty charakter, wręcz kontrowersyjny”

Tomasz Krzyżak: „Wanda Półtawska jest osobą, która ma bardzo wyrazisty charakter, wręcz kontrowersyjny”

Podtytuł książki nie był żadnym wybiegiem marketingowym. „Czytelnik sam się przekona, że rzeczywiście tak jest (…) Pani Wanda Półtawska jest osobą, która ma bardzo wyrazisty charakter, (…) wręcz kontrowersyjny. Tego swojego charakteru trzyma się przez całe życie” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” pisarz Tomasz Krzyżak, autor książki „Wanda Półtawska. Biografia z charakterem”, gość Jarosława Wydry.

„Wanda Półtawska interesowała mnie od zawsze, jej działalność i ona sama jako taka. Natomiast pomysł napisania biografii zrodził się stąd, że w powszechnej świadomości ta wspaniała kobieta funkcjonuje jako twardy obrońca życia, jako przyjaciółka Jana Pawła II i gdzieś dopiero na trzecim lub czwartym miejscu była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, ofiara eksperymentów pseudomedycznych. Mnie najbardziej intrygowało to, co działo się przed, skąd biorą się korzenie mojej bohaterki, z jakiego środowiska się wywodzi (…) gdzie odbierała edukację, z jakimi ludźmi się spotykała” – wyjaśnił autor.

Autor napisał biografię Wandy Półtawskiej wbrew jej woli. Swoją decyzję uzasadnił, cytując spowiednika Wandy Półtawskiej: „Życiorysy osób świętych nie należą do tychże osób, tylko do nas wszystkich”.

„Oczywiście nie mówię, że pani Wanda Półtawska jest osobą świętą, ale jest osobą wielką, jest autorytetem, jest świadkiem (…) My bardzo często w naszych czasach narzekamy na brak autorytetów, na brak autentycznych świadków, do których moglibyśmy się odwoływać” – powiedział Tomasz Krzyżak.

„Zebrałem to w jedną książkę i ubogaciłem wspomnieniami ludzi” – podsumował gość poranka.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA