Otwórz player w nowym oknie

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: „Donald Trump gra w politykę wewnętrzną, w wyborców – protestantów”

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas: „Donald Trump gra w politykę wewnętrzną, w wyborców – protestantów”

Dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas komentował w dzisiejszym poranku sprawy międzynarodowe. Ekspert z Uczelni Vistula odniósł się do wczorajszej wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie. Po rozmowach w Charkowie prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili, że sprawą zakazu eksuhmacji polskich ofiar na Ukrainie zajmie się dwustronna komisja na szczeblu wicepremierów. Andrzej Duda i Petro Poroszenko rozmawiali o możliwościach zniesienia zakazu wydanego w kwietniu przez ukraiński IPN.

„Deklaracje dotyczące spraw historycznych nigdy nie są najważniejsze i nie mogą być najważniejsze. Niestety jednak bywają najważniejsze. Gdyby historia była stawiana na pierwszym miejscu, gdyby był to jedyny temat, to nie byłoby m.in. pokojowego demontażu Związku Radzieckiego i nie byłoby potwierdzenia granicy polsko-ukraińskiej”.

Ostra krytyka spadła na Donalda Tuska za propozycje rezygnacji z przymusowego przyjmowania uchodźców. Chodzi o dokument, który szef Rady Europejskiej wysłał w ubiegłym tygodniu do unijnych stolic. Napisał w nim, że obowiązkowy podział uchodźców między unijne kraje był nieskuteczny i wywołał głębokie podziały we Wspólnocie. Jego list skrytykowało kilka krajów. Negatywnie oceniła go Komisja Europejska.

„Donald Tusk wybiera przyszłość polityczną w Polsce i myślę, że jest on w trakcje prowadzenia kampanii prezydenckiej w Polsce. Wyszedł ze swojej roli, proponując zmianę polityki wbrew większości” – uważa ekspert ds. międzynarodowych.

Dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas skrytykował także prezydenta USA za eskalowanie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Chodzi o uznanie przez Stany Zjednoczone Jerozolimy za stolicę Izraela.

„Donald Trump gra w to, w co grają politycy prowadzący politykę zagraniczną błędnie i szkodliwie. Prezydent USA gra w politykę wewnętrzną. Gra pod wyborców amerykańskich, ale nie w amerykańskich żydów, ponieważ oni są przeciw. Gra na protestantów. Ich duża część ma teologiczny stosunek do Jerozolimy jako miejsca, gdzie Żydzi się zgromadzą przed nadejściem Chrystusa. To są powody wewnątrzpolityczne pomieszane z religijnymi, nie mające nic wspólnego z interesem narodowym USA w polityce międzynarodowej”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA