Otwórz player w nowym oknie

Minister Paweł Wdówik o Funduszu Solidarnościowym wspierającym osoby niepełnosprawne

Minister Paweł Wdówik o Funduszu Solidarnościowym wspierającym osoby niepełnosprawne

„Jesteśmy w stałym kontakcie z organizacjami pozarządowymi. Regularnie spotykam się z nimi na video-konferencjach odpowiadając na apel dotyczący zajęcia się kwestią osób z niepełnosprawnościami, pozostającymi w Domach Opieki Społecznej. Od listu podpisanego przez 350 sygnatariuszy, regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu, spotykam się z tymi organizacjami i rozmawiamy o różnych problemach” – powiedział w poranku „Siódma 9” minister Paweł Wdówik (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych mówił m.in. o tym jakie trudności generuje epidemia koronawirusa dla osób z niepełnosprawnościami.

„Osoby, które korzystały z rożnego rodzaju pomocy w ośrodkach do tego celu przeznaczonych (np. Samorządowe Domy Samopomocy) mają trudniej, bo nie mają w tym czasie zapewnionych różnych zajęć, także rehabilitacji” – powiedział gość poranka.

Minister opowiedział o części pracy wykonywanej przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w czasie pandemii.

„Jesteśmy otwarci na wszelkie sygnały od obywateli. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizacjami. Regularnie spotykam się na video-konferencjach z organizacjami pozarządowymi, które same o taką możliwość poprosiły, apelując o zajęcie się kwestią osób z niepełnosprawnościami, pozostającymi w Domach Opieki Społecznej. Od listu podpisanego przez 350 sygnatariuszy, regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu, spotykam się z tymi organizacjami i rozmawiamy o różnych problemach” – powiedział Paweł Wdówik.

Minister mówił o różnych programach pomocowych oferowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Od 10 kwietnia 2020 r. osoby z niepełnosprawnością lub ich opiekunowie mogą składać wnioski o wsparcie w wysokości 500 złotych w ramach nowego programu pomocowego.(..) Być może uda się uruchomić program wspierający osoby niepełnosprawne w trudnej czynności robienia zakupów (utrudnionej przez obostrzenia związane z epidemią) – powiedział rozmówca Marcina Fijołka.

„Powstał fundusz solidarnościowy, którego celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych. Zawiera on kilka programów. Jest to program dotyczący «opieki wytchnieniowej», program «asystent osobisty» i program «Centrum opiekuńczo-mieszkalne». Dysponujemy środkami, o które mogą zawnioskować samorządy i te pieniądze mogą otrzymać. Centrum opiekuńczo-mieszkalne ma na celu tworzenie małych miejsc pobytu (do 20.osób). Ma to być coś innego niż molochy, którymi są DPS-y. Szczególnie teraz widzimy, że się nie spełniają. W centrach opiekuńczo-mieszkalnych chcemy zagwarantować warunki możliwie najbardziej przypominające warunki domowe, gdzie osoby niepełnosprawne, którymi rodzina nie będzie już w stanie się zajmować, będą mogły otrzymać odpowiednie zakwaterowanie” – dodał gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA