Otwórz player w nowym oknie

Marcin Adamczewski: Jan Paweł II zburzył mury w Europie i to, gdzie jesteśmy, zawdzięczamy jemu

Marcin Adamczewski: Jan Paweł II zburzył mury w Europie i to, gdzie jesteśmy, zawdzięczamy jemu

„Ze względu na pandemię nie możemy organizować żadnych dużych uroczystości. O godz. 11 ambasador Republiki Federalnej Niemiec przekaże premierowi Mateuszowi Morawieckiemu duży fragment Muru Berlińskiego. Jest to 4-metrowy fragment, jedno przęsło Muru Berlińskiego jako symbol tego, że Jan Paweł II de facto zburzył mury w Europie i to, gdzie jesteśmy, zawdzięczamy jemu” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marcin Adamczewski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W rozmowie z Karolem Gacem podjął temat 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Jak zaznaczył, z powodu pandemii nie zorganizowano wielkich obchodów, ale odbędą się uroczystości symboliczne.

„Ze względu na pandemię nie możemy organizować żadnych dużych uroczystości. O godz. 11 ambasador Republiki Federalnej Niemiec przekaże premierowi Mateuszowi Morawieckiemu duży fragment Muru Berlińskiego. Jest to 4-metrowy fragment, jedno przęsło Muru Berlińskiego jako symbol tego, że Jan Paweł II de facto zburzył mury w Europie i to, gdzie jesteśmy, zawdzięczamy jemu” – mówił gość poranka.

Zapytany, jak dzisiaj opowiadać o świętym papieżu, odpowiedział:

„Bardzo trudno jest mówić o Janie Pawle II. Wydaje mi się, że trzeba umożliwić to, żeby Jan Paweł II mówił sam. I on się najlepiej obroni. Jeżeli będziemy cały czas opowiadać o Janie Pawle, to Jan Paweł II się nie skomunikuje i nie pokaże tego, że jest uniwersalny”.

„Zbudowaliśmy to muzeum właśnie dla tego pokolenia, które nie może pamiętać Jana Pawła II, czyli dla ludzi urodzonych po 2000 r. I w tym muzeum mówią tylko Jan Paweł II i prymas Wyszyński. Oni nas prowadzą przez 104 lata – od 1901 do 2005 roku. To, co jest w nich uniwersalne, staraliśmy się w muzeum przekazać i jak najlepiej wyeksponować” – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA