Otwórz player w nowym oknie

O. prof. Michał Paluch: Chcemy z myśli i gestów Jana Pawła II uczynić inspirację dla współczesnego człowieka

O. prof. Michał Paluch: Chcemy z myśli i gestów Jana Pawła II uczynić inspirację dla współczesnego człowieka

„Kultura była zawsze w centrum zainteresowania Karola Wojtyły. To przecież był aktor, ktoś, kto próbował swoich sił jako poeta, jako prozaik, później jako teolog, filozof. Bardzo wzbogacił współczesną kulturę, już nie mówiąc o dokumentach, które przedstawił jako papież, o wielkich, dziejowych gestach, które do dzisiaj budzą zachwyt i nas inspirują. Chcielibyśmy, żeby to wielkie dziedzictwo dalej nas inspirowało, zapraszało do refleksji, do rozmowy. Chcemy w tym nowym instytucie zapraszać do współpracy najważniejszych filozofów, teologów, ale też twórców kultury z całego świata” – powiedział w poranku „Siódma 9” o. prof. Michał Paluch, rektor Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o nowo utworzonym Instytucie Kultury św. Jana Pawła II.

„Inicjatywa zrodziła się przy udziale, a w zasadzie z inicjatywy dwóch polskich fundacji – Futura Iuventa i Fundacji św. Mikołaja. Mniej więcej sześć miesięcy temu – więc udało nam się stworzyć tę instytucję w stosunkowo krótkim czasie – obie te fundacji zgłosiły się do naszego uniwersytetu z propozycją stworzenia instytucji, która będzie chciała zapraszać do współmyślenia z Janem Paweł II o współczesnym świecie, o współczesnej kulturze, o najważniejszych problemach” – mówił gość poranka.

Jak zaznaczył, Jan Paweł II wiele wniósł do współczesnej kultury.

„Kultura była zawsze w centrum zainteresowania Karola Wojtyły. To przecież był aktor, ktoś, kto próbował swoich sił jako poeta, jako prozaik, później jako teolog, filozof. Bardzo wzbogacił współczesną kulturę, już nie mówiąc o dokumentach, które przedstawił jako papież, o wielkich, dziejowych gestach, które do dzisiaj budzą zachwyt i nas inspirują. Chcielibyśmy, żeby to wielkie dziedzictwo dalej nas inspirowało, zapraszało do refleksji, do rozmowy. Chcemy w tym nowym instytucie zapraszać do współpracy najważniejszych filozofów, teologów, ale też twórców kultury z całego świata”.

O. Paluch podkreślił, że instytut nie ma na celu bycia kolejnym pomnikiem, ale chce myśl Jana Pawła II ożywiać.

„Wydaje mi się, że dzieło upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II zostało już solidnie przeprowadzone. Nam zależy na tym, żeby z Jana Pawła II i z jego gestów i myśli uczynić inspirację dla nas dzisiaj, żeby być może wejść w dyskusję z Janem Pawłem II. Czasami, żeby jakąś myśl przyjąć za swoją, czasami trzeba ją zakwestionować, czasami trzeba ją częściowo odrzucić, mieć odwagę, żeby się z nią trochę pomierzyć. To wszystko po to, żeby ona nas bardziej inspirowała i żeby nas bardziej poprowadziła”.

Przybliżył też specyfikę całego uniwersytetu.

„Uniwersytet św. Tomasza w Rzymie to jest bardzo szczególne miejsce. Nie mamy wielkiej liczy studentów, bo ok. 1200, ale to są studenci z całego świata – 97 narodowości. Specyfiką naszego uniwersytetu jest to, że mamy program filozofii i teologii zarówno w języku włoskim, jak i w języku angielskim. Jesteśmy jedynym uniwersytetem papieskim w Rzymie, który oferuje pełny program filozofii i teologii w tych dwóch językach. W związku z tym, że nasi studenci często przyjeżdżają na studia po to, żeby później wrócić i być profesorami w seminariach, przełożonymi w różnych kongregacjach zakonnych, my tu kształcimy w pewnym sensie liderów dla Kościołów lokalnych i dla Kościoła powszechnego”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA