Otwórz player w nowym oknie

Jarosław Sellin: Pomoc artystom w związku z kryzysem wywołanym epidemią będzie sięgać 4 mld zł

Jarosław Sellin: Pomoc artystom w związku z kryzysem wywołanym epidemią będzie sięgać 4 mld zł

„Uruchomiliśmy bardzo ambitny program pomocowy dla twórców, dla artystów. Tych programów jest tak dużo, że jak zliczymy, to będzie pomoc sięgająca kwoty 4 mld zł. Mówię tutaj i o rekompensatach dla instytucji kultury, które straciły dochody, i o stypendiach, i o zapomogach socjalnych, i o programach specjalnie dedykowanych do aktywności w sieci. Są to różne dotacje wynikające z tarczy antykryzysowej tej ogólnej, którą rząd uchwalił, a które również dotyczą firm zajmujących się kulturą. Pomoc jest wielonurtowa. To kilkanaście różnego rodzaju programów. Staramy się, żeby artyści przeżyli i żeby na nowo po epidemii ze swoją działalnością wyszli do ludzi” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. W rozmowie z ks. Tomaszem Trzaską przybliżył sytuację instytucji kultury w związku z epidemią.

„Uruchomiliśmy bardzo ambitny program pomocowy dla twórców, dla artystów. Tych programów jest tak dużo, że jak zliczymy, to będzie pomoc sięgająca kwoty 4 mld zł. Mówię tutaj i o rekompensatach dla instytucji kultury, które straciły dochody, i o stypendiach, i o zapomogach socjalnych, i o programach specjalnie dedykowanych do aktywności w sieci. Są to różne dotacje wynikające z tarczy antykryzysowej tej ogólnej, którą rząd uchwalił, a które również dotyczą firm zajmujących się kulturą. Pomoc jest wielonurtowa. To kilkanaście różnego rodzaju programów. Staramy się, żeby artyści przeżyli i żeby na nowo po epidemii ze swoją działalnością wyszli do ludzi” – mówił minister Sellin.

Jak zaznaczył, rząd zajmuje się rozwiązaniem problemów dotyczących środowiska artystycznego.

„Myśmy jako pierwsza epika rządowa policzyli, ilu jest w Polsce artystów. Przyjęliśmy takie kryterium: artystą jest ten, który ponad 50 proc. swoich dochodów czerpie wyłącznie z działalności artystycznej. Czasem może mieć też inne dochody, np. z pełnienia jakiejś funkcji etatowej. To jest ok. 60 tys. osób, które żyją przede wszystkim z działalności artystycznej. Zidentyfikowaliśmy też problemy, które trapią to środowisko. To jest przede wszystkim zabezpieczenie socjalne, zabezpieczenie emerytalne, których często brakuje, bo składki ZUS-owskie są różnie odprowadzane, czasem jest dochód, czasem tego dochodu nie ma. Dlatego finalizujemy już prace nad ustawą o artyście zawodowym, która ten problem rozwiąże. Będzie też funkcjonował specjalny fundusz wsparcia socjalnego artystów. Głównie problemy emerytalne chcemy rozwiązać”

Zapytany o sytuację związaną z budową Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, odpowiedział:

„Nie ma strasznych problemów. Budynek jest zbudowany, piękny, funkcjonalny. Teraz zabezpieczmy środki na salę audytoryjną. Jesteśmy w porozumieniu z prezydentem miasta Ostrołęki w sprawie przekazania w całości odpowiedzialności za to muzeum nam, czyli Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo dotąd jest to projekt współprowadzony przez prezydenta Ostrołęki i przez ministerstwo. To się dokona najpóźniej w przyszłym roku. Jeśli chodzi o środki finansowe na wystawę stałą, są one zabezpieczone i ta wystawa będzie niedługo instalowana. Nie widzę tu żadnych zagrożeń”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA