Otwórz player w nowym oknie

Jerzy Mosoń: Amerykanie liczą na to, że Polska pójdzie na ustępstwa ws. finansowania obecności ich wojsk na terenie naszego kraju

Jerzy Mosoń: Amerykanie liczą na to, że Polska pójdzie na ustępstwa ws. finansowania obecności ich wojsk na terenie naszego kraju

„Amerykańska strona bez wątpienia liczy na to, że Polska pójdzie na ustępstwa w zakresie finansowania amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju i zgodzi się na poszerzenie zakresu immunitetu dla żołnierzy amerykańskich. Ma być on większy, niż ten dotychczas określony w obowiązującej umowie o statusie wojsk” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jerzy Mosoń. 

Rozmowa Janusza Zalewskiego z Jerzym Mosoniem dotyczyła w dużej mierze wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych. Jednym z tematów, który prawdopodobnie zostanie poruszony podczas spotkania polskiej głowy państwa z prezydentem Trumpem będzie zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

„Nie wiemy ilu amerykańskich żołnierzy trafi do Polski. Przeniesienie części wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski wprowadza pewien ferment w NATO. Z punktu widzenia naszego kraju, każdy dodatkowy tysiąc żołnierzy zwiększa polskie bezpieczeństwo” – stwierdził red. Mosoń.

„Amerykańska strona bez wątpienia liczy na to, że Polska pójdzie na ustępstwa w zakresie finansowania amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju i zgodzi się na poszerzenie zakresu immunitetu dla żołnierzy amerykańskich. Ma być on większy, niż ten dotychczas określony w obowiązującej umowie o statusie wojsk” – powiedział red. Mosoń twierdząc, że m.in. z tego powodu wizyta Andrzeja Dudy w USA obarczona jest sporym ryzykiem.

W pierwszej rozmowie wtorkowego poranka poruszono także temat ew. budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

„Amerykanom zależy na tym, aby Polska wybrała ich technologię. W grę wchodzi niskoprocentowy kredyt na sfinansowanie tej inwestycji. (…) Inwestycja w energetykę jądrową być może jest konieczna, ale należy pamiętać, że jest to wydatek, który zwróci się dopiero za jakieś 20 lat” – powiedział Mosoń, zwracając uwagę na fakt, że Amerykanie nie są jedynym państwem oferującym Polsce budowę elektrowni jądrowej.

„Na początku tego roku Polska zdecydowała się na rozpoczęcie rozmów z Japończykami w sprawie budowy wysokotemperaturowego reaktora jądrowego HTR. Japonia miałaby nam dostarczyć technologię. Nie należy tego lekceważyć” – stwierdził gość poranka „Siódma 9”. Według rozmówcy Janusza Zalewskiego także Francja zainteresowana jest budową elektrowni jądrowej w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA