Otwórz player w nowym oknie

Sławomir Mentzen: Istotną deklaracją Krzysztofa Bosaka jest zapowiedź zawetowania każdej propozycji podniesienia podatków

Sławomir Mentzen: Istotną deklaracją Krzysztofa Bosaka jest zapowiedź zawetowania każdej propozycji podniesienia podatków

„Mimo, że prezydent w Polsce posiada inicjatywę ustawodawczą to sam żadnej ustawy przez Sejm nie przepchnie. Jedyne do czego może się zobowiązać to to, że będzie wetował konkretne propozycje. Krzysztof Bosak zapowiedział, że zawetuje każdą podwyżkę podatków. Byłby to ewenement, bo do tej pory niestety polscy prezydenci podpisywali kolejne ustawy podwyższające nam podatki” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Sławomir Mentzen (Konfederacja). W rozmowie z Anną Czytowską oceniał m.in. "Piątkę Bosaka" i wyjazd prezydenta Dudy do Stanów Zjednoczonych.

Rozmowa Anny Czytowskiej z dr Sławomirem Menztenem rozpoczęła się od oceny stosunków polsko-amerykańskich i obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

„Problem z wojskiem amerykańskim w Polsce jest taki, że ci żołnierze znajdują się poza polską kontrolą i poza polskim dowództwem. Dobrzy by było, żeby zwiększenie roli Amerykanów w Europie Środkowo-Wschodniej zwiększało również nasz potencjał wojskowy. Dodatkową rzeczą, którą należy przedyskutować jest to, jaki jest wkład finansowy Polski w utrzymanie wojsk amerykańskich w Polsce” – powiedział Sławomir Mentzen.

„Nasze relacje z Amerykanami są asymetryczne. Obserwujemy rozkwit amerykańskich inwestycji w Polsce. Widzimy, że firmy z USA znajdują się pod jakimś parasolem ochronnym (np. nie da się wprowadzić podatków, które uderzyłyby w ich interesy, bo od razu protestuje Ambasada amerykańska w Polsce)” – dodał.

Rozmówca Anny Czytowskiej wypowiedział się na temat programu Krzysztofa Bosaka (tzw. „Piątki Bosaka”). Sławomir Mentzen jest współautorem tego programu.

„Bardzo ważną deklaracją tego programu jest zapowiedź niepodpisania żadnej ustawy, która podwyższałaby podatki w Polsce. Mimo, że prezydent w Polsce posiada inicjatywę ustawodawczą to sam żadnej ustawy przez Sejm nie przepchnie. Jedyne do czego może się zobowiązać to to, że będzie wetował konkretne propozycje. Krzysztof Bosak zapowiedział, że zawetuje każdą podwyżkę podatków. Byłby to ewenement, bo do tej pory niestety polscy prezydenci podpisywali kolejne ustawy podwyższające nam podatki.

W dalszej części rozmowy gość poranka krytykował tarcze antykryzysowe, a także chwalił rząd za zwolnienie z płacenia podatku dochodowego osób do 26. roku życia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA