Otwórz player w nowym oknie

Przemysław Kapituła: Artyzm organów i wnętrza archikatedry niezmiennie zachwyca. Prawdziwa sztuka nie przemija mimo upływu lat

Przemysław Kapituła: Artyzm organów i wnętrza archikatedry niezmiennie zachwyca. Prawdziwa sztuka nie przemija mimo upływu lat

„Ten festiwal już od 27 lat rozpoczyna się w pierwszą niedzielę lipca i tak będzie także w tym roku mimo niesprzyjających okoliczności. Myślę, że koncerty jak co roku będą piękne. Katedralne ograny, doskonali wykonawcy z całego świata, czyli to, co lubimy najbardziej. Ja od 30 lat organizuję koncert w archikatedrze warszawskiej i muszę powiedzieć, że artyzm zawarty w tych organach i w tym świętym wnętrzu jest tak wspaniały, że nic mi się nie znudziło przez te 30 lat. Proszę sobie wyobrazić, że w moim sercu i w mojej głowie jest cały czas żywe i myślę, że to jest największy potencjał tego festiwalu, że prawdziwy artyzm, prawdziwa sztuka nie przemija, a raczej się rozwija” – powiedział w poranku „Siódma 9” Przemysław Kapituła, dyrektor międzynarodowego festiwalu „Organy Archikatedry”. W rozmowie z Karolem Gacem zaprosił na tegoroczną – XXVII edycję, która rozpocznie się 5 lipca.

„Ten festiwal już od 27 lat rozpoczyna się w pierwszą niedzielę lipca i tak będzie także w tym roku mimo niesprzyjających okoliczności. Myślę, że koncerty jak co roku będą piękne. Katedralne ograny, doskonali wykonawcy z całego świata, czyli to, co lubimy najbardziej. Ja od 30 lat organizuję koncert w archikatedrze warszawskiej i muszę powiedzieć, że artyzm zawarty w tych organach i w tym świętym wnętrzu jest tak wspaniały, że nic mi się nie znudziło przez te 30 lat. Proszę sobie wyobrazić, że w moim sercu i w mojej głowie jest cały czas żywe i myślę, że to jest największy potencjał tego festiwalu, że prawdziwy artyzm, prawdziwa sztuka nie przemija, a raczej się rozwija” – mówił gość poranka.

Jak zaznaczył, muzyka organowa jest bogata pod wieloma względami i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

„Muzyka organowa jest bardzo różna, bo różne są organy. Nieraz ograny są bardzo małe, mniejsze od pianina, mają jedną klawiaturę. Te w archikatedrze to prawdziwy duży koncertowy instrument, jest klawiatura nożna i trzy klawiatury. Największe organy mają siedem klawiatur. To jest ta różnorodność. Poza tym jest bardzo bogata literatura na organy. Muzyka dawna, mało skomplikowana, poprzez wspaniały barok. Wszyscy chyba lubimy styl barokowy, później styl romantyczny i kolejne epoki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Do tego dochodzą różni wykonawcy, którzy mają różne doświadczenia, w różnych miejscach studiowali, pochodzą z różnych krajów, reprezentują różne szkoły organowe. Dlatego jest to bardzo żywe i bardzo ciekawe. Poza tym w muzyce organowej jest olbrzymi element piękna. To jest jeden człowiek grający na jednym instrumencie, który potrafi grać bardzo cicho i bardzo głośno. Często organy są porównywane do całej orkiestry symfonicznej, a gra tylko jeden człowiek”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA