Otwórz player w nowym oknie

Dr Andrzej Anusz: Uważam, że zdecydowanym faworytem w drugiej turze jest Andrzej Duda

Dr Andrzej Anusz: Uważam, że zdecydowanym faworytem w drugiej turze jest Andrzej Duda

„Uważam, że wynik Andrzeja Dudy to bardzo dobry wynik. Wynik Trzaskowskiego daje mu pewne nadzieje, natomiast ja uważam, że w tej sytuacji przed drugą turą zdecydowanym faworytem jest prezydent Andrzej Duda. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się w wyborach prezydenckich, aby kandydat, który osiągnął w pierwszej turze poniżej 33 proc., wygrał wybory. Trzaskowski tych 33 proc. nie uzyska. On naprawdę będzie miał bardzo trudną drogę. (...) Moim zdaniem prezydent Duda ma łatwiejszą drogę do zwycięstwa” – powiedział w poranku „Siódma 9” dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego). W rozmowie z Karolem Gacem skomentował wyniki wyborów.

Zapytany, co go zaskoczyło, odpowiedział:

„Przede wszystkim bardzo wysoka frekwencja. To jest bardzo dobry prognostyk przed drugą turą. Być może będzie rekordowa frekwencja w drugiej turze. To świadczy o tym, że wybrany prezydent będzie miał bardzo mocny mandat demokratyczny. Wybory to jest święto demokracji i Polacy chcą barć udział w wyborach, chcą głosować. To jest bardzo dobry wskaźnik. Tym bardziej że wybory odbywały się w czasie pandemii i w tym czasie mamy tak wysoką frekwencję”.

„Głównymi przegranymi są Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz. Ich wyniki bardzo odbiegają od wyników ich formacji politycznych, to znaczy do Lewicy i od PSL. To liderzy formacji, którzy uzyskali niecałe 3 proc. głosów. Można tutaj mówić o wyraźnej porażce. Dobry wynik Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka” – mówił politolog.

„Uważam, że wynik Andrzeja Dudy to bardzo dobry wynik przed drugą turą. Wynik Trzaskowskiego daje mu pewne nadzieje, natomiast ja uważam, że w tej sytuacji przed drugą turą zdecydowanym faworytem jest prezydent Andrzej Duda. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się w wyborach prezydenckich, aby kandydat, który osiągnął w pierwszej turze poniżej 33 proc., wygrał wybory. Trzaskowski tych 33 proc. nie uzyska. On naprawdę będzie miał bardzo trudną drogę. Oczywiście pewien potencjał ma – to są wyborcy Szymona Hołowni, ale to jest bardzo trudna droga, aby wygrać. Musiałby zmobilizować dodatkowych wyborców. Pytanie, na ile mu się to uda. Moim zdaniem prezydent Duda ma łatwiejszą drogę do zwycięstwa. Będzie się odwoływał głównie do wyborców Krzysztofa Bosaka i Kosiniaka-Kamysza. Myślę, że ta platforma programowa, tzn. Karta rodziny, dyskusja wokół LGBT, to są elementy, które już w pierwszej turze były zauważalne. W drugiej turze prezydent prawdopodobnie wzmocni ten przekaz, adresując go do wyborców Bosaka i Kosiniaka-Kamysza. To może dać mu zwycięstwo” – tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA