Otwórz player w nowym oknie

Jakub Wiech: USA utwierdziły się na pozycji lidera w wyścigu o polski projekt jądrowy

Jakub Wiech: USA utwierdziły się na pozycji lidera w wyścigu o polski projekt jądrowy

„USA utwierdziły się na pozycji lidera w wyścigu o polski projekt jądrowy i zdeklasowały inne państwa. Te rozmowy od dwóch lat przyjęły zinstytucjonalizowaną formę. Można powiedzieć, że USA są najbliżej wejścia w polski program jądrowy. Nie jest jednak powiedziane, że nie zostaną tu zaangażowane też inne państwa. Stany Zjednoczone są jednak najpewniejszym wyborem” – mówił w poranku „Siódma 9” Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.

Wiech odniósł się w rozmowie do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA pod kątem energetyki atomowej. „Patrząc na poziom deklaracji, to można powiedzieć, że jesteśmy nieco bliżej. Jeśli chodzi o poziom faktów i konkretnych decyzji, to jesteśmy w tym samym miejscu. Z tego, co powiedzieli prezydenci Polski i USA, wynika, że jesteśmy o krok od podpisania umowy międzyrządowej ws. rozwoju polskiego projektu jądrowego. Miałby to być fundament prawny pod budowę elektrowni atomowej. Mówimy o dużych blokach jądrowych, więc można się wytypować, jakie spółki są brane pod uwagę” – tłumaczył.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że cały czas nie ma mapy drogowej, ani nie ma zatwierdzonej polityki energetycznej Polski do 2040 roku, czyli fundamentalnego dokumentu. „Według ministra klimatu ma być gotowy w tym roku. Na ten moment poruszamy się w obszarze niewiadomych. Energetyka atomowa ma być istotnym komponentem polskiej energetyki i do 2040 roku odpowiadać za 20 proc. naszego miksu, ale cały czas nie ma decyzji, modelu finansowania, decyzji lokalizacyjnych i potwierdzenia. Czekam na sfinalizowanie tej umowy międzyrządowej” – dodał.

Wiech został też zapytany, jak poszczególne partie podchodzą do energetyki atomowej. „Energetyka jądrowa jest względnym konsensusem w społeczeństwie, bo popiera ją około 60 proc. Polaków. Na polskiej scenie politycznej są różne podejścia. Zjednoczona Prawica, Konfederacja i Partia Razem są za. PO wykonała atomową woltę i przeszła na pozycje antyatomowe. Rafał Trzaskowski mówił, że nie można wykluczać atomu, ale w programie go nie zawarł. Jest tam duży kurs na źródła odnawialne. PO jest antyatomowa, co wynika m.in. ze zbliżenia do Zielonych” – analizował.

„Sama budowa to proces, który może zostać dopięty sprawnie. Spółki z Korei Południowej budują ją w około 6 lat. W tym momencie polscy eksperci szacują, że taka budowa potrwa najmniej 13 lat, łącznie z przygotowaniem formalnym. Sam etap konstrukcyjny może ruszyć dopiero w 2026 roku, by się wyrobić na 2033 rok, który jest wskazany” – powiedział Wiech.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA