Otwórz player w nowym oknie

O. Jacek Salij: Pisma św. Augustyna to jedno wielkie świadectwo wiary. Przebija z nich pokora wobec Bożego objawienia połączona z niewiarygodnie fascynującą inteligencją

O. Jacek Salij: Pisma św. Augustyna to jedno wielkie świadectwo wiary. Przebija z nich pokora wobec Bożego objawienia połączona z niewiarygodnie fascynującą inteligencją

„Św. Augustyn jedno wie – że jest członkiem Kościoła katolickiego i nie zamierza głosić swoich mądrości. On chce przekazywać naszą świętą wiarę katolicką. To pokora wobec Bożego objawienia połączona z niewiarygodnie fascynującą inteligencją. On umarł w roku 430, czyli ponad pięć stuleci przed Bolesławem Chrobrym, a po dziś dzień jak do tych tekstów sięgamy, mają one coś tak niesłychanie fascynującego, a zarazem tam nie ma wysuwania na pierwszy plan samego siebie. (…) To jest jedno wielkie wspaniałe świadectwo wiary. Nie dlatego, że Kościół tak naucza, on to przyjmuje, tylko on w wierze Kościoła rozpoznaje się jak ryba w wodzie” – powiedział w poranku „Siódma 9” o. prof. Jacek Salij, dominikanin. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedział o książce „Dzieła wybrane. Tom I. Święty Augustyn” (Teologia Polityczna).

Opowiedział, jak zaczęła się jego przygoda ze św. Augustynem. Jak zaznaczył, wgłębienie się w pisma starożytnego teologa pozwala dostrzec jego fenomen.

„Augustyn, jak człowiek się wgłębi – bo oczywiście nie za pierwszym otwarciem jego dzieł można coś takiego przeżyć – to fascynujący myśliciel, niezwykle żarliwie i bardzo prawdziwie wierzący chrześcijanin”.

Zapytany, czym wyróżnia się teologia św. Augustyna, odpowiedział:

„Św. Augustyn jedno wie – że jest członkiem Kościoła katolickiego i nie zamierza głosić swoich mądrości. On chce przekazywać naszą świętą wiarę katolicką. To pokora wobec Bożego objawienia połączona z niewiarygodnie fascynującą inteligencją. On umarł w roku 430, czyli ponad pięć stuleci przed Bolesławem Chrobrym, a po dziś dzień jak do tych tekstów sięgamy, mają one coś tak niesłychanie fascynującego, a zarazem tam nie ma wysuwania na pierwszy plan samego siebie. (…) To jest jedno wielkie wspaniałe świadectwo wiary. Nie dlatego, że Kościół tak naucza, on to przyjmuje, tylko on w wierze Kościoła rozpoznaje się jak ryba w wodzie”.

Książka „Świętym Augustyn” jest napisana w formie dialogu. Jak mówił gość poranka:

„Tam są w zasadzie wszystkie podstawowe tematy wiary katolickiej (…) To jest rozmowa o Bogu, o Chrystusie, o Kościele, o cierpieniu, o Eucharystii. To są te podstawowe prawdy wiary katolickiej i w spojrzeniu św. Augustyna, jeżeli katolik to czyta, od razu rozpoznaje, że to jest katolickie, a zarazem nie spodziewa się, że jest tam taka głębia”.

Wyraził nadzieję, że być może ta książka pomoże komuś odkryć św. Augustyna i rozpocząć przygodę z jego teologią.

„Jest coś takiego cudownego w rządach opatrzności Bożej nad nami, że różne ważne tematy stają się rozpoznawalne dla niektórych spośród nas i dzięki temu one trwają, one żyją, są przekazywane. Oczywiście się nie spodziewam, że wszyscy słuchacze natychmiast się zainteresują św. Augustynem. Nie jest wykluczone, że czasem któremuś ze słuchaczy się zdarzy taka przygodna jak mnie, że kompletnie przypadkowo człowiek natrafi na jakieś przewspaniałe spojrzenie św. Augustyna. Mam nadzieję, że może ktoś sięgnie do tej mojej książki i to będzie początek wspaniałej przygody z tym wielkim myślicielem, w którym Kościół rozpoznaje niewątpliwie najwybitniejszego teologa Kościoła zachodniego pierwszego tysiąclecia i jednego z największych w ogóle teologów Kościoła katolickiego”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA