Otwórz player w nowym oknie

Jan Wróbel: Grunwald ożywił naszą dumę narodową

Jan Wróbel: Grunwald ożywił naszą dumę narodową

„W XVI wieku Polacy zapomnieli o Grunwaldzie, mieli inne, lepsze bitwy. Dopiero pod koniec XIX wieku przypomnieliśmy sobie o tej bitwie. Staliśmy wtedy pod pręgierzem opinii publicznej. Niemcy się zrosły, stały się potęgą. Żyliśmy w kompleksie, którego nie mieliśmy w XV wieku. Grunwald ożywił naszą dumę narodową” – powiedział w poranku „Siódma 9” Jan Wróbel. W rozmowie z Anną Czytowską historyk opowiadał o swojej książce „Grunwald 1410 - największy triumf polskiego oręża” (wyd. Znak).

W książce opisywana jest m.in. rola księcia Witolda w Bitwie pod Grunwaldem. Według historyków litewskich był on głównodowodzącym zwycięskiej armii.

„Trochę usprawiedliwiam kolegów po fachu z Litwy, dlatego że wyraźnie robili to w odpowiedzi na przesadne pomniejszanie roli Witolda przez polskich historyków, nauczycieli i dziennikarzy” – powiedział Jan Wróbel.

„Litwini jako pierwsi uderzyli w krzyżackie hufce. Skrzydło się cofnęło i rzeczywiście zaczęło uciekać. Dla przebiegu bitwy ma to dla nas ogromnie korzystne znaczenie dlatego, że krzyżackie wojska biegły za Litwinami i zostały przez nich wciągnięte w pułapkę. Czy był to genialny plan Witolda czy po prostu korzystnie się to dla nas ułożyło – chyba nie damy rady tego rozstrzygnąć. Historycznym faktem jest to, że Litwinów nie było w centrum bitwy. Albo Witold był szczęśliwym narwańcem, którego działania bardzo korzystnie wpłynęły na rezultat bitwy, albo był wybitnym strategiem. Na pewno odegrał niemałą rolę w całym wydarzeniu” – dodał Jan Wróbel.

Kiedy Bitwa pod Grunwaldem została uznana za jedno z symbolicznych starć polsko-niemieckich?

„W XVI wieku Polacy zapomnieli o Grunwaldzie, mieli inne, lepsze bitwy. Dopiero pod koniec XIX wieku przypomnieliśmy sobie o tej bitwie. Staliśmy wtedy pod pręgierzem opinii publicznej. Niemcy się zrosły, stały się potęgą. Żyliśmy w kompleksie, którego nie mieliśmy w XV wieku. Grunwald ożywił naszą dumę narodową” – powiedział gość poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA