Otwórz player w nowym oknie

Łukasz Warzecha: Dobra kampania R. Trzaskowskiego może rodzić napięcia wewnątrz KO

Łukasz Warzecha: Dobra kampania R. Trzaskowskiego może rodzić napięcia wewnątrz KO

„Rafał Trzaskowski posiada teraz potężny atut w postaci ponad 10 milionów głosów, choć trzeba pamiętać, że to były też głosy przeciwko Andrzejowi Dudzie. Jak na tak krótką kampanię i jak na człowieka, który wszedł z biegu do wyścigu o urząd prezydenta, poradził sobie na tyle dobrze, że ma mocniejszą pozycję, niż przed wyborami. (…) Rafał Trzaskowski pokazał ostatnio większą charyzmę i umiejętności, niż obecny przewodniczący PO, a to może rodzić napięcia w tej partii” – powiedział w poranku „Siódma 9” Łukasz Warzecha („Do Rzeczy”). W rozmowie z Anną Czytowską podsumowywał kampanię wyborczą.

Czy II kadencja prezydenta Andrzeja Dudy będzie znacząco różnić się od I-szej?

„Nie spodziewam się, żeby była to inna kadencja. Będzie dosyć podobna, może więcej będzie prób grania na dwóch fortepianach. (…) Teoretycznie prezydent może działać inaczej niż dotychczas, ale pamiętajmy, że nie jest oderwany od realiów politycznych, które go otaczają. Istnieje wiele możliwości nacisku na prezydenta”

Według Łukasza Warzechy prezydent Duda nie będzie chciał powtórzyć casusu Aleksandra Kwaśniewski, który po swojej prezydenturze de facto zakończył karierę polityczną.

„Po tej kadencji Andrzej Duda będzie ledwo po 50-tce. Aleksander Kwaśniewski przez spór z ówczesnym obozem władzy stał się politycznym emerytem. (…) Zbliża się moment, gdy Jarosław Kaczyński będzie musiał przekazać formację komuś innemu. Andrzej Duda nie będzie szedł pod prąd planom swojej formacji” – stwierdził red. Warzecha.

Dlaczego Andrzej Duda uzyskał stosunkowo niskie poparcie wśród młodych wyborców?

„Prawo i Sprawiedliwość przez długi czas kiedy rządziła Platforma, był uznawany przez młodych za partię obciachu. PiS-owi udało się otrząsnąć z tego odium, ale teraz dzwonek alarmowy powinien znowu tam zabrzmieć” – powiedział gość poranka, twierdząc że silne skupianie się na twardym elektoracie może odrzucać młode pokolenie.

Pod koniec rozmowy poruszono temat dobrego wyniku wyborczego Rafała Trzaskowskiego.

„Rafał Trzaskowski posiada teraz potężny atut w postaci ponad 10 milionów głosów, choć trzeba pamiętać, że to były też głosy przeciwko Andrzejowi Dudzie. Jak na tak krótką kampanię i jak na człowieka, który wszedł z biegu do wyścigu o urząd prezydenta, poradził sobie na tyle dobrze, że ma mocniejszą pozycję, niż przed wyborami. Problemem dla niego jest to, że musi kierować miastem i myśleć jednocześnie o swojej większej karierze, to nie jest łatwe. (…) Rafał Trzaskowski pokazał ostatnio większą charyzmę i umiejętności, niż obecny przewodniczący PO, a to może rodzić napięcia w tej partii” – stwierdził rozmówca Anny Czytowskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA